Southampton Alpine Centre: Snowsport South (21 August 2021)

Date21 August 2021
SlopeSouthampton Alpine Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Individual U12 Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female (U12)
Individual U12 Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male (U12)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Chatham: Team members not known (Chatham)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
1 104 1 Male U21 VINCENT Ben TSN 10.3810.0910.2920.380.0025.00
2 107 1 Male Seniors RATCLIFFE David SAS 10.4010.5810.6520.982.9425.00
3 77 1 Female U16 PUTMAN Daisy ASR 10.9410.7710.8021.570.0025.00
4 106 2 Male Seniors COOPER Jordan CHT 10.8510.9510.9521.806.9721.00
5 89 1 Male U16 ATKINS Reuben ASR 11.2611.5211.0022.269.2225.00
6 101 1 Female U21 AYTON Evie BRO 10.94DSQ11.3522.293.3425.00
7 99 1 Male U18 PARTYKA Joe ASR 12.5611.2311.3222.5510.6525.00
8 105 1 Female Seniors COOPER Lauren CHT 11.6511.3911.5622.956.4025.00
9 76 1 Male U14 KELLY Boden BRO 11.9311.4311.6523.0813.2525.00
10 98 2 Male U18 HUMPHREY Nick ASR 11.8211.7711.3723.1413.5421.00
11 91 1 Female U18 VIMPANY Lara TSN 11.8611.5211.7423.267.8325.00
12 72 2 Male U14 BABER Jacob ASR 12.0211.7711.6923.4615.1121.00
13 78 2 Female U16 AYTON Lila BRO 11.7911.7911.8823.589.3221.00
14 81 3 Female U16 JEFFERY EMILY ESX 12.2311.6311.9723.609.4118.00
15 82 4 Female U16 FLITTON Zoe SAS 11.9311.9311.7423.679.7416.00
16 84 2 Male U16 ATKINS Zeke ASR 12.1311.6312.5523.7616.5821.00
17 68 1 Female U14 RENDELL Maisie TSN 12.0512.0111.9823.9911.2225.00
18 62 2 Female U14 TRESIDDER Freya ASR 12.2211.9312.2224.1511.9621.00
19 88 3 Male U16 EVANS Toby TSN 12.4211.81DSQ24.2318.8918.00
20 65 3 Female U14 RODDICK Isla ASR 12.3712.1312.1624.2912.6118.00
21 73 3 Male U14 CARTER-BELL Akai TSN 12.8112.4212.3424.7621.4918.00
22 87 4 Male U16 GRIFFIN Morris SPR 13.4212.4912.4024.8922.1316.00
23 92 2 Female U18 WHITMARSH-ALI Evie CHT DSQ12.5812.3324.9115.4821.00
24 112 1 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 12.7212.7012.6325.3324.2925.00
25 108 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 13.3212.7212.6225.3417.4825.00
26 111 2 Male Masters 2 FORTE Anthony BOW 13.0212.7712.5825.3524.3921.00
27 90 5 Male U16 WILSON Jack SAS 12.6113.0112.8325.4424.8315.00
28 102 2 Female U21 FORTE Rebecca BRO DSQ12.7312.7225.4517.9921.00
29 61 4 Female U14 HARDY Keira ESX DSQ12.9012.8125.7119.1916.00
30 63 5 Female U14 DRISCOLL Phoebe TSN 13.6413.2513.3126.5623.1315.00
31 100 3 Male U18 FORTE Luke BOW 13.3814.2113.2626.6430.7218.00
32 75 4 Male U14 GRIFFIN Monty SPR 13.4313.2713.4526.7031.0116.00
33 74 5 Male U14 THOMAS Sebastian TSN 13.5113.9413.5727.0832.8815.00
34 70 6 Male U14 MCCOMISH Christopher TSN 13.6413.6513.9227.2933.9114.00
35 80 5 Female U16 BURKE JESSICA TSN 14.2613.7420.5028.0029.8115.00
36 94 3 Female U18 TEN DOESCHATE Ella TSN 15.2115.3814.9730.1839.9218.00
37 60 6 Female U14 MELLOR Pippa SPR 15.2915.7814.9030.1939.9614.00
38 69 7 Male U14 GARDINER Liam ASR 15.4915.6114.8230.3148.7213.00
39 83 6 Male U16 HOUNSHAM Geno ASR DSQ20.8511.4732.3258.5914.00
64 Female U14 VIMPANY Ellie TSN DNSDNSDNSDNS
66 Female U14 GRIFFIN Amber SPR 12.90DSQDSQDNF
67 Female U14 GLADMAN Scarlett SAS DNSDNSDNSDNS
71 Male U14 SURNIN-BAIRD Ilya TSN DNSDNSDNSDNS
79 Female U16 CAHENY Darcy BOW DNSDNSDNSDNS
85 Male U16 CROOK Preston TSN DNSDNSDNSDNS
86 Male U16 LAMBERT Olly ASR DNSDNSDNSDNS
93 Female U18 DISNEY Evie ASR DNSDNSDNSDNS
95 Male U18 STANLEY Harvey ASR DNSDNSDNSDNS
96 Male U18 HUTCHINGS Daniel SAS DNSDNSDNSDNS
103 Male U21 FIRTH Piers BRO DNSDNSDNSDNS
109 Male Masters 1 PANG Will Chi Wing ALD DNSDNSDNSDNS
110 Female Masters 2 MARTIN tina TSN DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 89.5225.00
2 Team Snowtrax TSN 96.2421.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female (U12)
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male (U12)
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 31 1 Male U12 BARNES Hunter SAS 10.9411.1011.0310.940.0025.00
2 35 2 Male U12 ANTHONY Sébastien BRO 11.5311.5311.6011.535.3921.00
3 28 3 Male U12 HUELIN Joshua CHT 11.7011.54DSQ11.545.4818.00
4 23 1 Female U12 FLITTON Lily SAS 12.2212.0911.7711.770.0025.00
5 16 1 Female U10 CURTIS Sylvia HEM 13.1712.6212.1212.122.9725.00
6 12 2 Female U10 WELSH Jolie ASR 12.9312.7012.1612.163.3121.00
7 34 4 Male U12 SPRINGETT Thomas ASR 12.18DSQ12.3812.1811.3316.00
8 33 5 Male U12 WELSH Gabriel ASR 13.1812.9412.4112.4113.4415.00
9 21 2 Female U12 CURTIS Audrey HEM 13.1112.7212.5612.566.7121.00
10 29 6 Male U12 BRACKLEY Freddie ASR 13.3612.6012.9412.6015.1714.00
11 20 1 Male U10 TAYLOR Joshua SPR 13.1513.1512.8312.8317.2825.00
12 18 2 Male U10 GREENLAND Samuel ASR 13.2013.1312.8412.8417.3721.00
13 24 3 Female U12 HINTON Ruby TSN 13.0312.8613.0612.869.2618.00
14 13 3 Female U10 DAVIES GISELLE ASR 13.1713.9213.3713.1711.8918.00
15 32 7 Male U12 FOUCH Alexander TSN 14.4413.9614.9913.9627.6113.00
16 7 1 Male U8 HUELIN Leo CHT 14.9714.3113.9713.9727.7025.00
17 11 4 Female U10 KELLY Jessica BRO 14.1814.6214.1114.1119.8816.00
18 14 5 Female U10 ENRIGHT Gloria SAS 14.7514.3614.2214.2220.8215.00
19 30 8 Male U12 NICHOLLS Kubi ASR 15.5515.0814.7714.7735.0112.00
20 26 4 Female U12 LARGE Eva ASR 15.9416.1115.8615.8634.7516.00
21 15 6 Female U10 MELLOR Christina SPR 17.2216.7216.2716.2738.2314.00
22 6 2 Male U8 TAYLOR Ben SPR 17.7017.6916.6616.6652.2921.00
23 10 7 Female U10 JORUNDSDOTTIR Audur Lara SAS 17.3617.3617.9917.3647.4913.00
24 5 3 Male U8 CURTIS Jack HEM 18.1217.7917.8517.7962.6118.00
25 8 4 Male U8 BRACKLEY Samuel ASR DSQ19.19118.4419.1975.4116.00
26 4 5 Male U8 WELSH Rafferty 43.3719.2720.6319.2776.1415.00
27 2 6 Male U8 FOUCH Zachary TSN 21.12DSQDSQ21.1293.0514.00
28 9 7 Male U8 BRACKLEY Henry ASR DSQ21.4121.4195.7013.00
1 Female U8 TOWNSEND Florence BRO DNSDNSDNSDNS
3 Male U8 SCOTT Kester CHT DNSDNSDNSDNS
17 Male U10 GLADMAN Felix SAS DNSDNSDNSDNS
19 Male U10 SCOTT Austin CHT DNSDNSDNSDNS
22 Female U12 EVANS Amelia TSN DNSDNSDNSDNS
25 Female U12 TOWNSEND Mathilda BRO DNSDNSDNSDNS
27 Female U12 DAVIES DARCY ASR DNSDNSDNSDNS
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 4 WELSH Rafferty BRACKLEY Henry 9
1 2 8 BRACKLEY Samuel FOUCH Zachary 2
1 3 6 TAYLOR Ben CURTIS Jack 5
1 4 15 MELLOR Christina JORUNDSDOTTIR Audur Lara 10
1 5 60 MELLOR Pippa LARGE Eva 26
1 6 69 GARDINER Liam TEN DOESCHATE Ella 94
1 7 11 KELLY Jessica NICHOLLS Kubi 30
1 8 7 HUELIN Leo ENRIGHT Gloria 14
1 9 70 MCCOMISH Christopher FOUCH Alexander 32
1 10 74 THOMAS Sebastian BURKE JESSICA 80
1 11 63 DRISCOLL Phoebe GRIFFIN Monty 75
1 12 13 DAVIES GISELLE FORTE Luke 100
1 13 18 GREENLAND Samuel GRIFFIN Amber 66
1 14 20 TAYLOR Joshua HINTON Ruby 24
1 15 112 HILLIARD Nigel HARDY Keira 61
1 16 108 AYTON Lindsay FORTE Rebecca 102
1 17 111 FORTE Anthony WILSON Jack 90
1 18 21 CURTIS Audrey BRACKLEY Freddie 29
1 19 73 CARTER-BELL Akai WELSH Gabriel 33
1 20 92 WHITMARSH-ALI Evie GRIFFIN Morris 87
1 21 65 RODDICK Isla SPRINGETT Thomas 34
1 22 16 CURTIS Sylvia WELSH Jolie 12
1 23 88 EVANS Toby RENDELL Maisie 68
1 24 78 AYTON Lila TRESIDDER Freya 62
1 25 72 BABER Jacob FLITTON Lily 23
1 26 84 ATKINS Zeke FLITTON Zoe 82
1 27 35 ANTHONY Sébastien JEFFERY EMILY 81
1 28 91 VIMPANY Lara HUELIN Joshua 28
1 29 105 COOPER Lauren HOUNSHAM Geno 83
1 30 98 HUMPHREY Nick KELLY Boden 76
1 31 101 AYTON Evie PARTYKA Joe 99
1 32 31 BARNES Hunter ATKINS Reuben 89
1 33 107 RATCLIFFE David COOPER Jordan 106
1 34 104 VINCENT Ben PUTMAN Daisy 77
Round 2
2 1 2 FOUCH Zachary WELSH Rafferty 4
2 2 9 BRACKLEY Henry BRACKLEY Samuel 8
2 3 10 JORUNDSDOTTIR Audur Lara TAYLOR Ben 6
2 4 5 CURTIS Jack MELLOR Christina 15
2 5 94 TEN DOESCHATE Ella MELLOR Pippa 60
2 6 26 LARGE Eva GARDINER Liam 69
2 7 14 ENRIGHT Gloria KELLY Jessica 11
2 8 30 NICHOLLS Kubi HUELIN Leo 7
2 9 80 BURKE JESSICA MCCOMISH Christopher 70
2 10 32 FOUCH Alexander THOMAS Sebastian 74
2 11 100 FORTE Luke DRISCOLL Phoebe 63
2 12 75 GRIFFIN Monty DAVIES GISELLE 13
2 13 24 HINTON Ruby GREENLAND Samuel 18
2 14 66 GRIFFIN Amber TAYLOR Joshua 20
2 15 102 FORTE Rebecca HILLIARD Nigel 112
2 16 61 HARDY Keira AYTON Lindsay 108
2 17 29 BRACKLEY Freddie FORTE Anthony 111
2 18 90 WILSON Jack CURTIS Audrey 21
2 19 87 GRIFFIN Morris CARTER-BELL Akai 73
2 20 33 WELSH Gabriel WHITMARSH-ALI Evie 92
2 21 12 WELSH Jolie RODDICK Isla 65
2 22 34 SPRINGETT Thomas CURTIS Sylvia 16
2 23 62 TRESIDDER Freya EVANS Toby 88
2 24 68 RENDELL Maisie AYTON Lila 78
2 25 82 FLITTON Zoe BABER Jacob 72
2 26 23 FLITTON Lily ATKINS Zeke 84
2 27 28 HUELIN Joshua ANTHONY Sébastien 35
2 28 81 JEFFERY EMILY VIMPANY Lara 91
2 29 76 KELLY Boden COOPER Lauren 105
2 30 83 HOUNSHAM Geno HUMPHREY Nick 98
2 31 89 ATKINS Reuben AYTON Evie 101
2 32 99 PARTYKA Joe BARNES Hunter 31
2 33 77 PUTMAN Daisy RATCLIFFE David 107
2 34 106 COOPER Jordan VINCENT Ben 104
Round 3
3 1 2 FOUCH Zachary BRACKLEY Henry 9
3 2 8 BRACKLEY Samuel WELSH Rafferty 4
3 3 10 JORUNDSDOTTIR Audur Lara CURTIS Jack 5
3 4 15 MELLOR Christina TAYLOR Ben 6
3 5 94 TEN DOESCHATE Ella LARGE Eva 26
3 6 69 GARDINER Liam MELLOR Pippa 60
3 7 14 ENRIGHT Gloria NICHOLLS Kubi 30
3 8 7 HUELIN Leo KELLY Jessica 11
3 9 80 BURKE JESSICA FOUCH Alexander 32
3 10 74 THOMAS Sebastian MCCOMISH Christopher 70
3 11 100 FORTE Luke GRIFFIN Monty 75
3 12 13 DAVIES GISELLE DRISCOLL Phoebe 63
3 13 24 HINTON Ruby GRIFFIN Amber 66
3 14 20 TAYLOR Joshua GREENLAND Samuel 18
3 15 102 FORTE Rebecca HARDY Keira 61
3 16 108 AYTON Lindsay HILLIARD Nigel 112
3 17 29 BRACKLEY Freddie WILSON Jack 90
3 18 21 CURTIS Audrey FORTE Anthony 111
3 19 87 GRIFFIN Morris WELSH Gabriel 33
3 20 92 WHITMARSH-ALI Evie CARTER-BELL Akai 73
3 21 12 WELSH Jolie SPRINGETT Thomas 34
3 22 16 CURTIS Sylvia RODDICK Isla 65
3 23 62 TRESIDDER Freya RENDELL Maisie 68
3 24 78 AYTON Lila EVANS Toby 88
3 25 82 FLITTON Zoe FLITTON Lily 23
3 26 84 ATKINS Zeke BABER Jacob 72
3 27 28 HUELIN Joshua JEFFERY EMILY 81
3 28 91 VIMPANY Lara ANTHONY Sébastien 35
3 29 76 KELLY Boden HOUNSHAM Geno 83
3 30 98 HUMPHREY Nick COOPER Lauren 105
3 31 89 ATKINS Reuben PARTYKA Joe 99
3 32 31 BARNES Hunter AYTON Evie 101
3 33 77 PUTMAN Daisy COOPER Jordan 106
3 34 104 VINCENT Ben RATCLIFFE David 107
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Aldershot A Snowtrax B
1 2 Aldershot B Snowtrax A
1 3 SASA Bowles
1 4 Chatham Bromley
Round 2
2 1 Aldershot A Aldershot B
2 2 SASA Chatham
Round 3
3 1 Aldershot B Chatham
3 2 Aldershot A SASA
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Delta Echo
Round 2
2 1 Alpha Echo
2 2 Bravo Charlie
Round 3
3 1 Alpha Charlie
3 2 Echo Bravo