Southampton Alpine Centre: Snowsport South (08 August 2021)

Date08 August 2021
SlopeSouthampton Alpine Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Individual U12 Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female (U12)
Individual U12 Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male (U12)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
1 101 1 Male U21 VINCENT Ben TSN 11.2011.0711.2022.270.0025.00
2 104 1 Male Seniors COOPER Jordan CHT DSQ11.2811.1622.440.7625.00
3 81 1 Male U16 HOUNSHAM Geno ASR 11.4711.1011.3922.490.9925.00
4 94 1 Male U18 STANLEY Harvey ASR 11.25DSQ11.5322.782.2925.00
5 88 2 Male U16 ATKINS Reuben ASR 11.8511.36DSQ23.214.2221.00
6 75 1 Female U16 PUTMAN Daisy ASR 12.0111.7411.6323.370.0025.00
7 82 3 Male U16 CROOK Preston TSN DSQ11.9112.0223.937.4518.00
8 90 1 Female U18 THOMPSON Niamh TSN 12.2512.0512.7824.303.9825.00
9 103 1 Female Seniors COOPER Lauren CHT DSQ12.3612.6825.047.1525.00
10 79 2 Female U16 MANSOUR Zoe ASR 13.2412.6912.3725.067.2321.00
10 98 2 Male U18 HUMPHREY Nick ASR DSQ12.4712.5925.0612.5321.00
12 99 3 Male U18 PRITCHARD Alex ASR 12.7912.5912.5125.1012.7118.00
13 80 3 Female U16 FLITTON Zoe SAS 12.9012.5612.5725.137.5318.00
14 83 4 Male U16 ATKINS Zeke ASR 13.3412.6212.6225.2413.3416.00
15 64 1 Female U14 RENDELL Maisie TSN DSQ12.4312.8825.318.3025.00
16 61 2 Female U14 TRESIDDER Freya ASR 13.5012.4912.9325.428.7721.00
17 63 3 Female U14 RODDICK Isla ASR 13.7212.8312.8325.669.8018.00
18 91 2 Female U18 ALEY Lauren SAS 13.08DSQ12.7325.8110.4421.00
19 100 1 Female U21 FORTE Rebecca BRO 13.2312.75DSQ25.9811.1725.00
20 72 1 Male U14 CARTER-BELL Akai TSN 13.4513.6813.0026.4518.7725.00
21 62 4 Female U14 EVEREST Phoebe BRO 13.6113.0013.4826.4813.3116.00
22 65 5 Female U14 VIMPANY Ellie TSN 13.9713.3013.7227.0215.6215.00
23 77 4 Female U16 MANSOUR Jenna ASR 13.8813.5913.5927.1816.3016.00
24 87 5 Male U16 WILSON Jack SAS 14.1413.6813.6827.3622.8615.00
25 106 1 Female Masters 1 TANNER-WOOD Natasha TSN DSQ14.1313.2727.4017.2425.00
26 84 6 Male U16 LAMBERT Olly ASR 14.3513.8313.6727.5023.4814.00
27 108 1 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 14.0113.9013.8627.7624.6525.00
28 68 2 Male U14 SURNIN-BAIRD Ilya TSN 15.9113.9613.9527.9125.3321.00
29 107 2 Male Masters 2 FORTE Anthony BOW 14.9914.2313.9028.1326.3121.00
30 67 3 Male U14 MCCOMISH Christopher TSN 15.3114.4314.1328.5628.2418.00
31 69 4 Male U14 MARTIN JJ TSN 14.6014.13DSQ28.7329.0116.00
32 96 4 Male U18 FORTE Luke BOW 14.6314.4314.4028.8329.4616.00
33 74 5 Male U14 THOMAS Sebastian TSN 15.0315.35DSQ30.3836.4215.00
34 71 6 Male U14 TIDMARSH Joshua ASR 15.9415.25DSQ31.1940.0514.00
35 92 3 Female U18 TEN DOESCHATE Ella TSN DSQ15.9716.1032.0737.2318.00
36 66 7 Male U14 GARDINER Liam ASR DSQ16.1816.1032.2844.9513.00
37 89 4 Female U18 VIMPANY Lara TSN DSQ11.5921.2432.8340.4816.00
38 78 5 Female U16 LIVINGSTONE Annabel ASR 17.4716.5716.5233.0941.5915.00
39 76 6 Female U16 CONNOLLY Abigail ASR 19.8018.6318.4637.0958.7114.00
40 60 6 Female U14 KAN Abigail TSN DSQ18.7018.5337.2359.3114.00
70 Male U14 HOLBROOK Harry ASR DNSDNSDNSDNS
73 Male U14 BABER Jacob ASR DNSDNSDNSDNS
85 Male U16 EVANS Rupert ASR DNSDNSDNSDNS
86 Male U16 EVEREST Toby BRO DSQDSQ11.84DNF
93 Male U18 HUTCHINGS Daniel SAS DNSDNSDNSDNS
95 Male U18 PARTYKA Joe ASR 11.75DSQDSQDNF
102 Male U21 EVANS Gabriel ASR DNSDNSDNSDNS
105 Male Seniors RATCLIFFE David SAS DSQDSQ13.18DNF
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 91.8525.00
2 Team Snowtrax TSN 99.9921.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female (U12)
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male (U12)
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 27 1 Male U12 BARNES Hunter SAS 11.9911.5211.8611.520.0025.00
2 28 2 Male U12 ANTHONY Sébastien BRO 12.0711.9712.1411.973.9121.00
3 15 1 Male U10 GREENLAND Samuel ASR 12.5112.2812.4612.286.6025.00
4 20 1 Female U12 FLITTON Lily SAS 12.9312.3212.4412.320.0025.00
5 22 2 Female U12 FIELDING Sophia ASR 13.1212.8112.4712.471.2221.00
6 13 1 Female U10 WELSH Jolie ASR 13.2712.6512.8212.652.6825.00
7 21 3 Female U12 HINTON Ruby TSN 14.4212.9812.8612.864.3818.00
7 30 3 Male U12 SPRINGETT Thomas ASR 12.99DSQ12.8612.8611.6318.00
9 26 4 Male U12 BRACKLEY Freddie ASR 12.9413.1413.0112.9412.3316.00
10 29 5 Male U12 WELSH Gabriel ASR 13.2613.4913.5713.2615.1015.00
11 11 2 Female U10 ENRIGHT Gloria SAS 14.2413.6413.3913.398.6921.00
12 19 2 Male U10 BAGE Joshua ASR 14.4013.7514.0513.7519.3621.00
13 18 3 Male U10 TAYLOR Joshua SPR 14.9113.8214.0913.8219.9718.00
14 8 1 Male U8 HUELIN Leo CHT 15.3414.9114.3814.3824.8325.00
15 12 3 Female U10 DAVIES GISELLE ASR 15.6814.6614.5214.5217.8618.00
16 17 4 Male U10 SCOTT Austin CHT 14.9715.2515.0914.9729.9516.00
17 25 6 Male U12 HILLIER Jack SAS 15.3515.7415.0315.0330.4714.00
18 16 5 Male U10 FISHER Charlie TSN 16.5616.2615.2515.2532.3815.00
19 24 7 Male U12 NICHOLLS Kubi ASR 15.9315.4715.3815.3833.5113.00
20 9 2 Male U8 TAYLOR Ben SPR 17.6316.8917.4716.8946.6121.00
21 3 1 Female U8 WATTS Sienna Lily TSN 77.8818.5717.7817.7844.3225.00
22 14 6 Male U10 TANNERWOOD-DOWLING Mason TSN 27.75DSQ18.7918.7963.1114.00
23 5 3 Male U8 WELSH Rafferty 19.8121.4021.1919.8171.9618.00
24 7 4 Male U8 BRACKLEY Samuel ASR 20.2720.0920.2120.0974.3916.00
25 10 4 Female U10 JORUNDSDOTTIR Audur Lara SAS 20.3420.5720.3220.3264.9416.00
26 2 2 Female U8 PRICE-BRAY Arabella TSN 21.9921.0421.1221.0470.7821.00
27 6 5 Male U8 BRACKLEY Henry ASR 21.8324.2722.5021.8389.5015.00
28 1 3 Female U8 PALUCH Keira SAS 25.3724.0724.2924.0795.3718.00
4 Male U8 SCOTT Kester CHT DNSDNSDNSDNS
23 Female U12 DAVIES DARCY ASR DSQDSQDSQDNF
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 6 BRACKLEY Henry
1 2 2 PRICE-BRAY Arabella PALUCH Keira 1
1 3 5 WELSH Rafferty JORUNDSDOTTIR Audur Lara 10
1 4 14 TANNERWOOD-DOWLING Mason BRACKLEY Samuel 7
1 5 3 WATTS Sienna Lily KAN Abigail 60
1 6 9 TAYLOR Ben CONNOLLY Abigail 76
1 7 92 TEN DOESCHATE Ella LIVINGSTONE Annabel 78
1 8 24 NICHOLLS Kubi GARDINER Liam 66
1 9 74 THOMAS Sebastian TIDMARSH Joshua 71
1 10 25 HILLIER Jack FISHER Charlie 16
1 11 96 FORTE Luke SCOTT Austin 17
1 12 8 HUELIN Leo DAVIES GISELLE 12
1 13 68 SURNIN-BAIRD Ilya MARTIN JJ 69
1 14 107 FORTE Anthony MCCOMISH Christopher 67
1 15 19 BAGE Joshua HILLIARD Nigel 108
1 16 87 WILSON Jack TAYLOR Joshua 18
1 17 11 ENRIGHT Gloria LAMBERT Olly 84
1 18 65 VIMPANY Ellie MANSOUR Jenna 77
1 19 105 RATCLIFFE David TANNER-WOOD Natasha 106
1 20 72 CARTER-BELL Akai WELSH Gabriel 29
1 21 30 SPRINGETT Thomas EVEREST Phoebe 62
1 22 21 HINTON Ruby BRACKLEY Freddie 26
1 23 91 ALEY Lauren RODDICK Isla 63
1 24 13 WELSH Jolie FORTE Rebecca 100
1 25 99 PRITCHARD Alex ATKINS Zeke 83
1 26 61 TRESIDDER Freya FLITTON Zoe 80
1 27 64 RENDELL Maisie HUMPHREY Nick 98
1 28 79 MANSOUR Zoe FIELDING Sophia 22
1 29 15 GREENLAND Samuel COOPER Lauren 103
1 30 90 THOMPSON Niamh FLITTON Lily 20
1 31 86 EVEREST Toby ANTHONY Sébastien 28
1 32 95 PARTYKA Joe CROOK Preston 82
1 33 27 BARNES Hunter PUTMAN Daisy 75
1 34 88 ATKINS Reuben VIMPANY Lara 89
1 35 81 HOUNSHAM Geno STANLEY Harvey 94
1 36 101 VINCENT Ben COOPER Jordan 104
Round 2
2 1 1 PALUCH Keira BRACKLEY Henry 6
2 2 PRICE-BRAY Arabella 2
2 3 7 BRACKLEY Samuel WELSH Rafferty 5
2 4 10 JORUNDSDOTTIR Audur Lara TANNERWOOD-DOWLING Mason 14
2 5 76 CONNOLLY Abigail WATTS Sienna Lily 3
2 6 60 KAN Abigail TAYLOR Ben 9
2 7 66 GARDINER Liam TEN DOESCHATE Ella 92
2 8 78 LIVINGSTONE Annabel NICHOLLS Kubi 24
2 9 16 FISHER Charlie THOMAS Sebastian 74
2 10 71 TIDMARSH Joshua HILLIER Jack 25
2 11 12 DAVIES GISELLE FORTE Luke 96
2 12 17 SCOTT Austin HUELIN Leo 8
2 13 67 MCCOMISH Christopher SURNIN-BAIRD Ilya 68
2 14 69 MARTIN JJ FORTE Anthony 107
2 15 18 TAYLOR Joshua BAGE Joshua 19
2 16 108 HILLIARD Nigel WILSON Jack 87
2 17 77 MANSOUR Jenna ENRIGHT Gloria 11
2 18 84 LAMBERT Olly VIMPANY Ellie 65
2 19 29 WELSH Gabriel RATCLIFFE David 105
2 20 106 TANNER-WOOD Natasha CARTER-BELL Akai 72
2 21 26 BRACKLEY Freddie SPRINGETT Thomas 30
2 22 62 EVEREST Phoebe HINTON Ruby 21
2 23 100 FORTE Rebecca ALEY Lauren 91
2 24 63 RODDICK Isla WELSH Jolie 13
2 25 80 FLITTON Zoe PRITCHARD Alex 99
2 26 83 ATKINS Zeke TRESIDDER Freya 61
2 27 22 FIELDING Sophia RENDELL Maisie 64
2 28 98 HUMPHREY Nick MANSOUR Zoe 79
2 29 20 FLITTON Lily GREENLAND Samuel 15
2 30 103 COOPER Lauren THOMPSON Niamh 90
2 31 82 CROOK Preston EVEREST Toby 86
2 32 28 ANTHONY Sébastien PARTYKA Joe 95
2 33 89 VIMPANY Lara BARNES Hunter 27
2 34 75 PUTMAN Daisy ATKINS Reuben 88
2 35 104 COOPER Jordan HOUNSHAM Geno 81
2 36 94 STANLEY Harvey VINCENT Ben 101
Round 3
3 1 1 PALUCH Keira
3 2 2 PRICE-BRAY Arabella BRACKLEY Henry 6
3 3 7 BRACKLEY Samuel JORUNDSDOTTIR Audur Lara 10
3 4 14 TANNERWOOD-DOWLING Mason WELSH Rafferty 5
3 5 76 CONNOLLY Abigail KAN Abigail 60
3 6 9 TAYLOR Ben WATTS Sienna Lily 3
3 7 66 GARDINER Liam LIVINGSTONE Annabel 78
3 8 24 NICHOLLS Kubi TEN DOESCHATE Ella 92
3 9 16 FISHER Charlie TIDMARSH Joshua 71
3 10 25 HILLIER Jack THOMAS Sebastian 74
3 11 12 DAVIES GISELLE SCOTT Austin 17
3 12 8 HUELIN Leo FORTE Luke 96
3 13 67 MCCOMISH Christopher MARTIN JJ 69
3 14 107 FORTE Anthony SURNIN-BAIRD Ilya 68
3 15 18 TAYLOR Joshua HILLIARD Nigel 108
3 16 87 WILSON Jack BAGE Joshua 19
3 17 77 MANSOUR Jenna LAMBERT Olly 84
3 18 65 VIMPANY Ellie ENRIGHT Gloria 11
3 19 29 WELSH Gabriel TANNER-WOOD Natasha 106
3 20 72 CARTER-BELL Akai RATCLIFFE David 105
3 21 26 BRACKLEY Freddie EVEREST Phoebe 62
3 22 21 HINTON Ruby SPRINGETT Thomas 30
3 23 100 FORTE Rebecca RODDICK Isla 63
3 24 13 WELSH Jolie ALEY Lauren 91
3 25 80 FLITTON Zoe ATKINS Zeke 83
3 26 61 TRESIDDER Freya PRITCHARD Alex 99
3 27 22 FIELDING Sophia HUMPHREY Nick 98
3 28 79 MANSOUR Zoe RENDELL Maisie 64
3 29 20 FLITTON Lily COOPER Lauren 103
3 30 90 THOMPSON Niamh GREENLAND Samuel 15
3 31 82 CROOK Preston ANTHONY Sébastien 28
3 32 95 PARTYKA Joe EVEREST Toby 86
3 33 89 VIMPANY Lara PUTMAN Daisy 75
3 34 88 ATKINS Reuben BARNES Hunter 27
3 35 104 COOPER Jordan STANLEY Harvey 94
3 36 101 VINCENT Ben HOUNSHAM Geno 81