Brentwood Park Ski and Snowboard Centre: LSERSA (Round 2) (07 May 2017)

Date07 May 2017
SlopeBrentwood Park Ski and Snowboard Centre
FormatLSERSA
StatusResults Available
Individual LSERSA Summer Series: Fastest Female
Individual LSERSA Summer Series: Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Snowtrax: Team members not known (Team Snowtrax)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Essex: Team members not known (Essex)
Folkestone: Team members not known (Folkestone Ski Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Chatham: Team members not known (Chatham)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • LSERSA Summer Series: Fastest Female
  • LSERSA Summer Series: Fastest Male
  • LSERSA Summer Series: Female SEN
  • LSERSA Summer Series: Female U10
  • LSERSA Summer Series: Female U12
  • LSERSA Summer Series: Female U14
  • LSERSA Summer Series: Female U16
  • LSERSA Summer Series: Female U18
  • LSERSA Summer Series: Female U21
  • LSERSA Summer Series: Female U8
  • LSERSA Summer Series: Male MAS1
  • LSERSA Summer Series: Male MAS2
  • LSERSA Summer Series: Male SEN
  • LSERSA Summer Series: Male U10
  • LSERSA Summer Series: Male U12
  • LSERSA Summer Series: Male U14
  • LSERSA Summer Series: Male U16
  • LSERSA Summer Series: Male U18
  • LSERSA Summer Series: Male U21
  • LSERSA Summer Series: Male U8
1 79 1 U21 BIGGS Saul CHT 10.8210.5410.7821.32100.0015.00
2 64 1 U18 VALE Lauren ASR 11.3410.9610.9021.86100.0015.00
3 85 1 MAS 1 ATKINSON Andrew CHT 11.4310.9511.2022.1596.1115.00
4 78 2 U21 FOWLES James FLK 11.4611.5211.5022.9692.3112.00
5 70 2 U18 AYTON Elle BOW 12.2511.6311.6623.2993.4612.00
6 65 3 U18 ATKINSON Molly CHT 11.9811.7011.6223.3293.3210.00
7 72 4 U18 MOORE Danica BRO 12.2911.8911.6223.5192.458.00
8 38 1 U12 DUNCAN Harry ASR 11.9211.8811.8723.7588.6015.00
9 77 1 U21 LEWINGTON Caitlin BRO 12.5512.0312.0324.0689.9415.00
10 88 1 U16 MARTIN Lily ESX DSQ12.0811.9924.0789.8915.00
11 71 5 U18 WHITMARSH-ALI Megan CHT 12.4112.1411.9824.1289.666.00
12 63 1 U16 TURNER-MOORE Seb BOW 12.7012.2012.1324.3385.8815.00
13 61 2 U16 OAKES Owen TSN 12.7212.3612.0524.4185.5112.00
14 56 2 U16 AYTON Evie BOW 12.3312.17DSQ24.5087.9212.00
15 67 6 U18 MIDSON Poppy FLK 12.4213.2812.1124.5387.795.00
16 73 1 U18 LEWIS Sonny CHT DNF12.3612.2424.6084.6215.00
17 59 3 U16 VINCENT Ben TSN 12.9312.5112.1524.6684.3310.00
18 62 4 U16 WAKELING Joshua BOW DSQ12.7012.5025.2081.808.00
19 24 1 U12 TOMS Felicity BRO 13.1312.5012.7125.2184.6815.00
20 23 2 U12 PUTMAN Daisy TSN 13.1112.8312.4925.3284.1712.00
21 86 1 MAS 2 PROUDLOVE Andy BRO 12.9612.6712.6725.3481.1415.00
22 55 1 U14 TURNER-MOORE Ollie BOW DSQ12.8312.5625.3980.9115.00
23 25 3 U12 PUTMAN Abigail TSN 12.8812.7112.7025.4183.7610.00
24 48 2 U14 GRECULA Adam BRO DSQ12.8012.8125.6179.8812.00
25 40 2 U12 JELPIDIFOROV Eric ESX 13.0513.0912.5725.6279.8312.00
26 75 2 U18 HUGHES Thomas ESX 13.0512.9912.7225.7179.4112.00
27 32 3 U12 ATKINSON Liam CHT 12.9712.8412.9425.7879.0810.00
28 16 1 U10 KELLY Boden BRO 13.6812.9012.9025.8078.9915.00
29 82 1 SEN GOODSELL Joshua BOW 13.4113.1512.6725.8278.8915.00
30 45 1 U14 HUGHES Sophie ESX 13.3113.0013.0926.0980.6515.00
31 80 1 SEN POVEY Claudette BOW 14.2713.0413.1026.1480.4215.00
32 29 4 U12 TOMS Harry ESX 13.6013.3013.0926.3976.228.00
33 53 3 U14 FISHER Edward ESX 14.9113.5313.0526.5875.3310.00
34 52 4 U14 FURSE-COPE Jack ASR DSQ13.6213.2426.8674.028.00
35 30 5 U12 ENGLAND Alfie ESX 13.5413.5313.3626.8973.876.00
36 19 4 U12 SAUNDERS Katie ASR 14.1813.3913.5526.9476.768.00
36 76 3 U18 RATTIGAN Alex BRO 13.6913.8613.2526.9473.6410.00
38 14 2 U10 MITCHELL William ASR 14.5113.7113.3227.0373.2212.00
39 57 3 U16 CONVEY Rosie SPR 13.7713.44DNF27.2175.5310.00
40 21 5 U12 HIGGS Eira-Mia ESX 14.2813.8513.5227.3774.796.00
41 12 1 U10 RENDELL Maisie TSN 14.1613.8913.4927.3874.7515.00
42 20 6 U12 AYTON Lila BOW 14.0013.8713.5227.3974.705.00
43 34 6 U12 PENNECK Alexander ESX 14.09DSQ13.5027.5970.595.00
44 15 3 U10 WONTNER Benjamin BOW 14.4813.60DSQ28.0868.2910.00
45 54 5 U14 HUMPHREY Nick ASR 17.2814.2413.9328.1767.876.00
46 83 2 MAS 1 AMOS Martyn ESX 14.5914.0514.2928.3467.0712.00
47 43 2 U14 HAMBLETON Chloe ASR 14.5714.3214.1328.4569.8512.00
48 17 7 U12 SARKAR Anna ESX 15.0714.1514.8529.0067.344.00
48 42 3 U14 WHITMARSH-ALI Evie CHT 14.9614.6114.3929.0067.3410.00
50 10 2 U10 AMOS Lilly-Ella ESX 15.0414.7614.2529.0167.2912.00
51 37 7 U12 HUMPHREY Robert ASR DSQ14.6214.4129.0363.844.00
52 26 8 U12 GREENHALGH Holly TSN 15.3914.6014.7429.3465.783.00
53 11 3 U10 JELPIDIFOROVA Valeria ESX 17.2015.0314.5429.5764.7310.00
54 69 7 U18 MAYHEAD Eve ASR 15.7914.9114.7429.6564.364.00
55 9 4 U10 VIMPANY Ellie TSN 17.1115.4414.3229.7663.868.00
56 7 1 U8 AMOS Brody ESX 15.6314.4520.9630.0858.9115.00
57 36 8 U12 TOVARLAZA Oliver CHT 15.4715.4914.6530.1258.723.00
58 46 6 U14 POPLE Toby BOW 21.1515.4914.8130.3057.885.00
59 13 4 U10 BABER Jacob ASR DSQ15.4815.4030.8855.168.00
60 33 9 U12 WEBB Joshua ESX 15.7515.1916.1830.9454.882.00
61 84 3 MAS 1 FISHER James ESX 16.7414.91DSQ31.6551.5510.00
62 60 5 U16 MEADWAY Eddie FLK DSQ16.3015.3831.6851.416.00
63 49 7 U14 GORDON Riley FLK DSQ16.2715.8632.1349.304.00
64 35 10 U12 EVEREST Toby BOW 16.5716.2215.9732.1949.021.00
65 47 8 U14 WATTS Charlie FLK 17.16DSQ15.2832.4447.843.00
66 18 9 U12 FURSE-COPE Jenna ASR 17.4116.5416.7033.2447.942.00
67 66 8 U18 ELPHICK Isabel ESX 18.2916.5817.4834.0644.193.00
68 27 10 U12 GORDON Ellie FLK 17.7317.1717.2734.4442.451.00
69 8 5 U10 POPLE Stella BOW 17.8517.1817.5734.7541.036.00
70 2 1 U8 HINTON Ruby TSN 22.3919.5218.1837.7027.5415.00
71 22 11 U12 LORD Ilana FLK 21.7119.4718.8438.3124.750.00
72 5 2 U8 HUELIN Joshua 23.0819.3919.5938.9817.1712.00
73 51 9 U14 MUNDY Jack ESX 25.1414.2829.2239.4215.102.00
74 31 11 U12 MALEY George FLK 20.0019.4820.2239.4814.820.00
75 3 2 U8 TOMS Juliette ESX 22.5421.9021.2543.152.6112.00
76 6 3 U8 WONTNER Rufus BOW 23.28DSQ20.3043.58-4.4110.00
77 1 3 U8 HIGGS Sasha ESX 27.7924.4124.8749.28-25.4310.00
4 U8 ENGLAND Zachary ESX DSQDSQDSQDNF
28 U12 HETTERLEY Mollie CHT DNSDNSDNSDNS
39 U12 BROWN Ben BRO DNSDNSDNSDNS
41 U14 VIMPANY Lara TSN DSQ15.78DSQDNF
44 U14 BABER Kathryn ASR 19.15DSQDNFDNF
50 U14 MCDONALD Owen CHT DSQDSQ15.48DNF
74 U18 WILLIAMS-GRAVENER David FLK DNFDNF11.74DNF
81 SEN WILLOWS Laurence BRO DNSDNSDNSDNS
87 U14 ENGLAND Oliver FLK DSQDSQ24.80DNF
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • LSERSA Summer Series: Best Performing Club
1 Bromley Race Club BRO 124.1915.00
2 Bowles Ski Racing Club BOW 124.7112.00
3 Aldershot Ski Race Club ASR 126.4410.00
4 Team Snowtrax TSN 127.188.00
5 Essex ESX 127.886.00
6 Chatham CHT 129.545.00
7 Folkestone Ski Club FLK 145.744.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 87 ENGLAND Oliver
1 2 1 HIGGS Sasha ENGLAND Zachary 4
1 3 31 MALEY George TOMS Juliette 3
1 4 5 HUELIN Joshua WONTNER Rufus 6
1 5 2 HINTON Ruby BABER Kathryn 44
1 6 8 POPLE Stella LORD Ilana 22
1 7 18 FURSE-COPE Jenna GORDON Ellie 27
1 8 35 EVEREST Toby ELPHICK Isabel 66
1 9 50 MCDONALD Owen GORDON Riley 49
1 10 13 BABER Jacob VIMPANY Lara 41
1 11 33 WEBB Joshua MEADWAY Eddie 60
1 12 84 FISHER James WATTS Charlie 47
1 13 36 TOVARLAZA Oliver POPLE Toby 46
1 14 26 GREENHALGH Holly MAYHEAD Eve 69
1 15 37 HUMPHREY Robert JELPIDIFOROVA Valeria 11
1 16 42 WHITMARSH-ALI Evie AMOS Brody 7
1 17 10 AMOS Lilly-Ella VIMPANY Ellie 9
1 18 17 SARKAR Anna MUNDY Jack 51
1 19 54 HUMPHREY Nick HAMBLETON Chloe 43
1 20 15 WONTNER Benjamin AMOS Martyn 83
1 21 34 PENNECK Alexander AYTON Lila 20
1 22 12 RENDELL Maisie HIGGS Eira-Mia 21
1 23 30 ENGLAND Alfie CONVEY Rosie 57
1 24 14 MITCHELL William SAUNDERS Katie 19
1 25 29 TOMS Harry RATTIGAN Alex 76
1 26 53 FISHER Edward FURSE-COPE Jack 52
1 27 16 KELLY Boden POVEY Claudette 80
1 28 32 ATKINSON Liam HUGHES Sophie 45
1 29 25 PUTMAN Abigail GRECULA Adam 48
1 30 82 GOODSELL Joshua HUGHES Thomas 75
1 31 55 TURNER-MOORE Ollie PROUDLOVE Andy 86
1 32 24 TOMS Felicity JELPIDIFOROV Eric 40
1 33 73 LEWIS Sonny WAKELING Joshua 62
1 34 56 AYTON Evie PUTMAN Daisy 23
1 35 67 MIDSON Poppy VINCENT Ben 59
1 36 61 OAKES Owen TURNER-MOORE Seb 63
1 37 71 WHITMARSH-ALI Megan LEWINGTON Caitlin 77
1 38 38 DUNCAN Harry MARTIN Lily 88
1 39 72 MOORE Danica WILLIAMS-GRAVENER David 74
1 40 65 ATKINSON Molly AYTON Elle 70
1 41 64 VALE Lauren FOWLES James 78
1 42 79 BIGGS Saul ATKINSON Andrew 85
Round 2
2 1 4 ENGLAND Zachary ENGLAND Oliver 87
2 2 HIGGS Sasha 1
2 3 6 WONTNER Rufus MALEY George 31
2 4 3 TOMS Juliette HUELIN Joshua 5
2 5 22 LORD Ilana HINTON Ruby 2
2 6 44 BABER Kathryn POPLE Stella 8
2 7 66 ELPHICK Isabel FURSE-COPE Jenna 18
2 8 27 GORDON Ellie EVEREST Toby 35
2 9 41 VIMPANY Lara MCDONALD Owen 50
2 10 49 GORDON Riley BABER Jacob 13
2 11 47 WATTS Charlie WEBB Joshua 33
2 12 60 MEADWAY Eddie FISHER James 84
2 13 69 MAYHEAD Eve TOVARLAZA Oliver 36
2 14 46 POPLE Toby GREENHALGH Holly 26
2 15 7 AMOS Brody HUMPHREY Robert 37
2 16 11 JELPIDIFOROVA Valeria WHITMARSH-ALI Evie 42
2 17 51 MUNDY Jack AMOS Lilly-Ella 10
2 18 9 VIMPANY Ellie SARKAR Anna 17
2 19 83 AMOS Martyn HUMPHREY Nick 54
2 20 43 HAMBLETON Chloe WONTNER Benjamin 15
2 21 21 HIGGS Eira-Mia PENNECK Alexander 34
2 22 20 AYTON Lila RENDELL Maisie 12
2 23 19 SAUNDERS Katie ENGLAND Alfie 30
2 24 57 CONVEY Rosie MITCHELL William 14
2 25 52 FURSE-COPE Jack TOMS Harry 29
2 26 76 RATTIGAN Alex FISHER Edward 53
2 27 45 HUGHES Sophie KELLY Boden 16
2 28 80 POVEY Claudette ATKINSON Liam 32
2 29 75 HUGHES Thomas PUTMAN Abigail 25
2 30 48 GRECULA Adam GOODSELL Joshua 82
2 31 40 JELPIDIFOROV Eric TURNER-MOORE Ollie 55
2 32 86 PROUDLOVE Andy TOMS Felicity 24
2 33 23 PUTMAN Daisy LEWIS Sonny 73
2 34 62 WAKELING Joshua AYTON Evie 56
2 35 63 TURNER-MOORE Seb MIDSON Poppy 67
2 36 59 VINCENT Ben OAKES Owen 61
2 37 88 MARTIN Lily WHITMARSH-ALI Megan 71
2 38 77 LEWINGTON Caitlin DUNCAN Harry 38
2 39 70 AYTON Elle MOORE Danica 72
2 40 74 WILLIAMS-GRAVENER David ATKINSON Molly 65
2 41 85 ATKINSON Andrew VALE Lauren 64
2 42 78 FOWLES James BIGGS Saul 79
Round 3
3 1 4 ENGLAND Zachary
3 2 1 HIGGS Sasha ENGLAND Oliver 87
3 3 6 WONTNER Rufus TOMS Juliette 3
3 4 5 HUELIN Joshua MALEY George 31
3 5 22 LORD Ilana BABER Kathryn 44
3 6 8 POPLE Stella HINTON Ruby 2
3 7 66 ELPHICK Isabel GORDON Ellie 27
3 8 35 EVEREST Toby FURSE-COPE Jenna 18
3 9 41 VIMPANY Lara GORDON Riley 49
3 10 13 BABER Jacob MCDONALD Owen 50
3 11 47 WATTS Charlie MEADWAY Eddie 60
3 12 84 FISHER James WEBB Joshua 33
3 13 69 MAYHEAD Eve POPLE Toby 46
3 14 26 GREENHALGH Holly TOVARLAZA Oliver 36
3 15 7 AMOS Brody JELPIDIFOROVA Valeria 11
3 16 42 WHITMARSH-ALI Evie HUMPHREY Robert 37
3 17 51 MUNDY Jack VIMPANY Ellie 9
3 18 17 SARKAR Anna AMOS Lilly-Ella 10
3 19 83 AMOS Martyn HAMBLETON Chloe 43
3 20 15 WONTNER Benjamin HUMPHREY Nick 54
3 21 21 HIGGS Eira-Mia AYTON Lila 20
3 22 12 RENDELL Maisie PENNECK Alexander 34
3 23 19 SAUNDERS Katie CONVEY Rosie 57
3 24 14 MITCHELL William ENGLAND Alfie 30
3 25 52 FURSE-COPE Jack RATTIGAN Alex 76
3 26 53 FISHER Edward TOMS Harry 29
3 27 45 HUGHES Sophie POVEY Claudette 80
3 28 32 ATKINSON Liam KELLY Boden 16
3 29 75 HUGHES Thomas GRECULA Adam 48
3 30 82 GOODSELL Joshua PUTMAN Abigail 25
3 31 40 JELPIDIFOROV Eric PROUDLOVE Andy 86
3 32 24 TOMS Felicity TURNER-MOORE Ollie 55
3 33 23 PUTMAN Daisy WAKELING Joshua 62
3 34 56 AYTON Evie LEWIS Sonny 73
3 35 63 TURNER-MOORE Seb VINCENT Ben 59
3 36 61 OAKES Owen MIDSON Poppy 67
3 37 88 MARTIN Lily LEWINGTON Caitlin 77
3 38 38 DUNCAN Harry WHITMARSH-ALI Megan 71
3 39 70 AYTON Elle WILLIAMS-GRAVENER David 74
3 40 65 ATKINSON Molly MOORE Danica 72
3 41 85 ATKINSON Andrew FOWLES James 78
3 42 79 BIGGS Saul VALE Lauren 64
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Chatham Aldershot B
1 2 Aldershot A Snowtrax
1 3 Bowles Folkestone
1 4 Bromley Essex
Round 2
2 1 Chatham Aldershot A
2 2 Folkestone Bromley
Round 3
3 1 Aldershot A Folkestone
3 2 Chatham Bromley
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Team A Team H
1 2 Team D Team E
1 3 Team B Team G
1 4 Team C Team F
Round 2
2 1 Team A Team D
2 2 Team B Team F
Round 3
3 1 Team A Team B
3 2 Team D Team F