Bowles Outdoor Centre: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2019 - Round 4) (17 August 2019)

Date17 August 2019
SlopeBowles Outdoor Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Bowles A: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Bowles B: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Berkshire Race Squad: Team members not known (Berkshire Race Squad)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 80 1 Male U18 VINCENT Ben TSN 7.127.027.097.020.0025.00
2 91 1 Male Masters 2 BANNISTER Simon ASR 7.057.127.037.030.1425.00
3 70 1 Male U16 FURSE-COPE Jack ASR 7.137.197.157.131.5725.00
4 81 2 Male U18 EVANS Gabriel ASR 7.407.207.407.202.5621.00
5 92 2 Male Masters 2 OLIVER Mark BOW 7.467.227.377.222.8521.00
6 50 1 Female U14 SARKAR Anna ESX 7.247.367.307.240.0025.00
7 72 2 Male U16 PARTYKA Joe BRS 7.437.307.367.303.9921.00
8 75 3 Male U16 ATKINS Theo ASR 7.357.497.447.354.7018.00
9 74 4 Male U16 HUMPHREY Nick ASR 7.697.377.507.374.9916.00
10 82 3 Male U18 WAKELING Joshua BOW 7.437.40DSQ7.405.4118.00
10 83 1 Female U21 MOORE Danica BRO 7.407.467.427.402.2125.00
12 87 1 Male Masters 1 EASTON Ben ALD 7.467.587.427.425.7025.00
13 67 1 Female U16 GLADIN Amber HEM 7.797.637.437.432.6225.00
14 56 1 Male U14 HOUNSHAM Geno ASR 7.517.627.507.506.8425.00
15 63 2 Male U14 ATKINS Reuben ASR 7.587.547.577.547.4121.00
16 68 2 Female U16 HAMBLETON Chloe ASR 7.987.587.827.584.7021.00
17 44 1 Male U12 MITCHELL William ASR 7.627.647.607.608.2625.00
18 42 2 Male U12 WONTNER Benjamin BOW 7.617.647.737.618.4021.00
19 60 3 Male U14 CROOK Preston TSN 7.737.657.627.628.5518.00
19 66 3 Female U16 WHITMARSH-ALI Evie CHT 7.637.627.637.625.2518.00
21 78 1 Female U18 FORTE Rebecca BRO 7.887.837.637.635.3925.00
22 55 2 Female U14 TOMS Felicity CHT 7.687.647.667.645.5221.00
23 53 3 Female U14 PUTMAN Abigail ASR 7.657.687.687.655.6618.00
23 54 3 Female U14 FLITTON Zoe BRS 7.828.117.657.655.6618.00
25 62 4 Male U14 COLLYER-TODD Lucas BRS 7.767.667.757.669.1216.00
25 93 3 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 7.677.697.667.669.1218.00
27 65 4 Female U16 ALEY Lauren BRS 7.687.707.747.686.0816.00
28 34 1 Female U12 BEVERIDGE Alice ASR 7.697.717.717.696.2225.00
29 41 3 Male U12 KELLY Boden BRO 7.937.987.747.7410.2618.00
29 51 5 Female U14 PUTMAN Daisy ASR 7.877.987.747.746.9115.00
31 39 4 Male U12 O'SULLIVAN Aidan TSN 7.787.917.857.7810.8316.00
31 71 5 Male U16 PANNELL Joseph BOW 7.937.837.787.7810.8315.00
33 61 5 Male U14 EVEREST Toby BOW 7.807.977.937.8011.1115.00
33 77 2 Female U18 BLAKE Elspeth ASR 8.227.957.807.807.7321.00
35 58 6 Male U14 ATKINS Zeke ASR 7.957.857.827.8211.4014.00
35 79 3 Female U18 BEVERIDGE Auriel ASR 7.897.827.837.828.0118.00
37 33 2 Female U12 TRESIDDER Freya ASR 7.957.838.087.838.1521.00
38 32 3 Female U12 EVEREST Phoebe BOW 8.137.917.927.919.2518.00
39 69 6 Male U16 POPLE Toby BOW 8.247.967.957.9513.2514.00
40 40 5 Male U12 OWEN Francis BRS 8.037.997.967.9613.3915.00
41 85 1 Female Seniors POVEY Claudette BOW 8.118.147.977.9710.0825.00
42 43 6 Male U12 KINLEY Alfie SAS 8.097.997.997.9913.8214.00
43 84 1 Male U21 RATTIGAN Alex BRO 8.208.048.008.0013.9625.00
44 29 1 Male U10 BARNES Hunter SAS 8.078.238.138.0714.9625.00
44 31 4 Female U12 POPLE Stella BOW 8.078.208.288.0711.4616.00
46 25 2 Male U10 WONTNER Rufus BOW 8.168.118.188.1115.5321.00
47 23 3 Male U10 MATTHEWS Alfred SAS 8.298.128.138.1215.6718.00
48 26 4 Male U10 RICHMOND William CHT 8.168.138.248.1315.8116.00
49 88 2 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 8.348.458.148.1415.9521.00
50 22 5 Male U10 O'SULLIVAN Zachary TSN 8.328.178.248.1716.3815.00
51 18 1 Female U10 FIELDING Sophia ASR 8.378.278.198.1913.1225.00
52 89 3 Male Masters 1 FORTE Anthony BOW 8.788.418.218.2116.9518.00
53 12 1 Male U8 GREENLAND Samuel TSN 8.298.248.378.2417.3825.00
54 59 7 Male U14 ULATOWSKI Jakub CHT 8.478.428.378.3719.2313.00
55 73 7 Male U16 FORTE Luke BOW 9.058.598.388.3819.3713.00
56 13 2 Male U8 BAXTER-FOX Maximus TSN 8.588.518.428.4219.9421.00
57 17 2 Female U10 FLITTON Lily BRS 8.84DSQ8.548.5417.9621.00
58 52 6 Female U14 FURSE-COPE Jenna ASR 8.968.878.638.6319.2014.00
59 37 7 Male U12 MCCOMISH Christopher TSN 8.748.658.718.6523.2213.00
60 38 8 Male U12 MARTIN JJ TSN 9.028.948.778.7724.9312.00
61 5 1 Female U8 WELSH Jolie ASR 9.559.008.898.8922.7925.00
62 21 3 Female U10 RICHMOND Sophie CHT 9.119.178.958.9523.6218.00
63 57 8 Male U14 LAMBERT Olly ASR 9.00DSQ9.109.0028.2112.00
64 30 5 Female U12 BLAIR Poppy TSN 9.179.049.109.0424.8615.00
65 19 4 Female U10 TOWNSEND Mathilda BRO 9.329.549.529.3228.7316.00
66 36 9 Male U12 GARDINER Liam BRS 9.639.429.609.4234.1911.00
67 64 9 Male U14 SAWDON Benjamin TSN 9.599.489.649.4835.0411.00
68 24 6 Male U10 MELLON BACKHOUSE Edmund ASR 9.889.529.789.5235.6114.00
68 27 6 Male U10 WELSH Gabriel ASR 9.819.709.529.5235.6114.00
70 76 4 Female U18 MOYLAN Imogen ASR 9.779.659.629.6232.8716.00
71 10 3 Male U8 POP Marcus BOW 10.1710.239.859.8540.3118.00
72 11 4 Male U8 OWEN Alex ASR 10.2210.4010.4210.2245.5816.00
73 20 5 Female U10 GLADIN Violet HEM 10.9111.0210.8110.8149.3115.00
74 28 8 Male U10 GOFF Ethan TSN 11.4511.4411.2011.2059.5412.00
75 6 2 Female U8 BAXTER-FOX Evangeline TSN 12.2112.3111.2211.2254.9721.00
76 15 6 Female U10 POP Emilia BOW 11.5711.6711.3411.3456.6314.00
77 8 3 Female U8 CURRIE Charlotte BOW 11.7911.6211.5111.5158.9818.00
78 7 4 Female U8 KELLY Jessica BRO 11.5511.5411.6311.5459.3916.00
79 14 5 Male U8 GOFF Reuben TSN 12.0311.6612.0911.6666.1015.00
80 4 5 Female U8 HART Imogen SAS 12.9712.8212.6212.6274.3115.00
81 16 7 Female U10 SAWDON Alice TSN 12.7812.9612.7012.7075.4113.00
82 2 6 Female U8 NATZKOFF Cornelia BOW 14.1913.9113.9213.9192.1314.00
83 90 1 Female Masters 2 MARTIN tina TSN 15.9815.4216.1015.42112.9825.00
84 9 6 Male U8 MATTHEWS Darcy SAS 15.6215.9538.7115.62122.5114.00
85 1 7 Female U8 TOWNSEND Florence BRO 19.1817.4016.1416.14122.9313.00
35 Male U12 NEWTON Harvey TSN DNSDNSDNSDNS
86 Male Seniors WILLOWS Laurence BRO DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Aldershot Ski Race Club ASR 23.1225.00
2 Bowles Ski Racing Club BOW 23.5921.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 24.1818.00
4 Team Snowtrax TSN 24.1916.00
5 Berkshire Race Squad BRS 25.9215.00
6 Bromley Race Club BRO 28.6014.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 29.0525.00
2 Berkshire Race Squad BRS 30.2921.00
3 Bowles Ski Racing Club BOW 30.9318.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1
1 2 1 TOWNSEND Florence
1 3 2 NATZKOFF Cornelia MATTHEWS Darcy 9
1 4 16 SAWDON Alice MARTIN tina 90
1 5 7 KELLY Jessica HART Imogen 4
1 6 8 CURRIE Charlotte GOFF Reuben 14
1 7 28 GOFF Ethan POP Emilia 15
1 8 20 GLADIN Violet BAXTER-FOX Evangeline 6
1 9 76 MOYLAN Imogen OWEN Alex 11
1 10 27 WELSH Gabriel POP Marcus 10
1 11 36 GARDINER Liam MELLON BACKHOUSE Edmund 24
1 12 19 TOWNSEND Mathilda SAWDON Benjamin 64
1 13 21 RICHMOND Sophie BLAIR Poppy 30
1 14 5 WELSH Jolie LAMBERT Olly 57
1 15 52 FURSE-COPE Jenna MARTIN JJ 38
1 16 17 FLITTON Lily MCCOMISH Christopher 37
1 17 59 ULATOWSKI Jakub BAXTER-FOX Maximus 13
1 18 12 GREENLAND Samuel FORTE Luke 73
1 19 22 O'SULLIVAN Zachary FORTE Anthony 89
1 20 88 CROOK Stuart FIELDING Sophia 18
1 21 25 WONTNER Rufus RICHMOND William 26
1 22 31 POPLE Stella MATTHEWS Alfred 23
1 23 43 KINLEY Alfie BARNES Hunter 29
1 24 85 POVEY Claudette RATTIGAN Alex 84
1 25 32 EVEREST Phoebe OWEN Francis 40
1 26 33 TRESIDDER Freya POPLE Toby 69
1 27 77 BLAKE Elspeth BEVERIDGE Auriel 79
1 28 61 EVEREST Toby ATKINS Zeke 58
1 29 51 PUTMAN Daisy PANNELL Joseph 71
1 30 41 KELLY Boden O'SULLIVAN Aidan 39
1 31 93 HILLIARD Nigel BEVERIDGE Alice 34
1 32 62 COLLYER-TODD Lucas ALEY Lauren 65
1 33 55 TOMS Felicity FLITTON Zoe 54
1 34 78 FORTE Rebecca PUTMAN Abigail 53
1 35 42 WONTNER Benjamin WHITMARSH-ALI Evie 66
1 36 44 MITCHELL William CROOK Preston 60
1 37 56 HOUNSHAM Geno HAMBLETON Chloe 68
1 38 67 GLADIN Amber ATKINS Reuben 63
1 39 82 WAKELING Joshua EASTON Ben 87
1 40 74 HUMPHREY Nick MOORE Danica 83
1 41 50 SARKAR Anna ATKINS Theo 75
1 42 92 OLIVER Mark PARTYKA Joe 72
1 43 91 BANNISTER Simon EVANS Gabriel 81
1 44 80 VINCENT Ben FURSE-COPE Jack 70
Round 2
2 1
2 2 TOWNSEND Florence 1
2 3 90 MARTIN tina NATZKOFF Cornelia 2
2 4 9 MATTHEWS Darcy SAWDON Alice 16
2 5 14 GOFF Reuben KELLY Jessica 7
2 6 4 HART Imogen CURRIE Charlotte 8
2 7 6 BAXTER-FOX Evangeline GOFF Ethan 28
2 8 15 POP Emilia GLADIN Violet 20
2 9 10 POP Marcus MOYLAN Imogen 76
2 10 11 OWEN Alex WELSH Gabriel 27
2 11 64 SAWDON Benjamin GARDINER Liam 36
2 12 24 MELLON BACKHOUSE Edmund TOWNSEND Mathilda 19
2 13 57 LAMBERT Olly RICHMOND Sophie 21
2 14 30 BLAIR Poppy WELSH Jolie 5
2 15 37 MCCOMISH Christopher FURSE-COPE Jenna 52
2 16 38 MARTIN JJ FLITTON Lily 17
2 17 73 FORTE Luke ULATOWSKI Jakub 59
2 18 13 BAXTER-FOX Maximus GREENLAND Samuel 12
2 19 18 FIELDING Sophia O'SULLIVAN Zachary 22
2 20 89 FORTE Anthony CROOK Stuart 88
2 21 23 MATTHEWS Alfred WONTNER Rufus 25
2 22 26 RICHMOND William POPLE Stella 31
2 23 84 RATTIGAN Alex KINLEY Alfie 43
2 24 29 BARNES Hunter POVEY Claudette 85
2 25 69 POPLE Toby EVEREST Phoebe 32
2 26 40 OWEN Francis TRESIDDER Freya 33
2 27 58 ATKINS Zeke BLAKE Elspeth 77
2 28 79 BEVERIDGE Auriel EVEREST Toby 61
2 29 39 O'SULLIVAN Aidan PUTMAN Daisy 51
2 30 71 PANNELL Joseph KELLY Boden 41
2 31 65 ALEY Lauren HILLIARD Nigel 93
2 32 34 BEVERIDGE Alice COLLYER-TODD Lucas 62
2 33 53 PUTMAN Abigail TOMS Felicity 55
2 34 54 FLITTON Zoe FORTE Rebecca 78
2 35 60 CROOK Preston WONTNER Benjamin 42
2 36 66 WHITMARSH-ALI Evie MITCHELL William 44
2 37 63 ATKINS Reuben HOUNSHAM Geno 56
2 38 68 HAMBLETON Chloe GLADIN Amber 67
2 39 83 MOORE Danica WAKELING Joshua 82
2 40 87 EASTON Ben HUMPHREY Nick 74
2 41 72 PARTYKA Joe SARKAR Anna 50
2 42 75 ATKINS Theo OLIVER Mark 92
2 43 70 FURSE-COPE Jack BANNISTER Simon 91
2 44 81 EVANS Gabriel VINCENT Ben 80
Round 3
3 1
3 2 1 TOWNSEND Florence
3 3 90 MARTIN tina MATTHEWS Darcy 9
3 4 16 SAWDON Alice NATZKOFF Cornelia 2
3 5 14 GOFF Reuben HART Imogen 4
3 6 8 CURRIE Charlotte KELLY Jessica 7
3 7 6 BAXTER-FOX Evangeline POP Emilia 15
3 8 20 GLADIN Violet GOFF Ethan 28
3 9 10 POP Marcus OWEN Alex 11
3 10 27 WELSH Gabriel MOYLAN Imogen 76
3 11 64 SAWDON Benjamin MELLON BACKHOUSE Edmund 24
3 12 19 TOWNSEND Mathilda GARDINER Liam 36
3 13 57 LAMBERT Olly BLAIR Poppy 30
3 14 5 WELSH Jolie RICHMOND Sophie 21
3 15 37 MCCOMISH Christopher MARTIN JJ 38
3 16 17 FLITTON Lily FURSE-COPE Jenna 52
3 17 73 FORTE Luke BAXTER-FOX Maximus 13
3 18 12 GREENLAND Samuel ULATOWSKI Jakub 59
3 19 18 FIELDING Sophia FORTE Anthony 89
3 20 88 CROOK Stuart O'SULLIVAN Zachary 22
3 21 23 MATTHEWS Alfred RICHMOND William 26
3 22 31 POPLE Stella WONTNER Rufus 25
3 23 84 RATTIGAN Alex BARNES Hunter 29
3 24 85 POVEY Claudette KINLEY Alfie 43
3 25 69 POPLE Toby OWEN Francis 40
3 26 33 TRESIDDER Freya EVEREST Phoebe 32
3 27 58 ATKINS Zeke BEVERIDGE Auriel 79
3 28 61 EVEREST Toby BLAKE Elspeth 77
3 29 39 O'SULLIVAN Aidan PANNELL Joseph 71
3 30 41 KELLY Boden PUTMAN Daisy 51
3 31 65 ALEY Lauren BEVERIDGE Alice 34
3 32 62 COLLYER-TODD Lucas HILLIARD Nigel 93
3 33 53 PUTMAN Abigail FLITTON Zoe 54
3 34 78 FORTE Rebecca TOMS Felicity 55
3 35 60 CROOK Preston WHITMARSH-ALI Evie 66
3 36 44 MITCHELL William WONTNER Benjamin 42
3 37 63 ATKINS Reuben HAMBLETON Chloe 68
3 38 67 GLADIN Amber HOUNSHAM Geno 56
3 39 83 MOORE Danica EASTON Ben 87
3 40 74 HUMPHREY Nick WAKELING Joshua 82
3 41 72 PARTYKA Joe ATKINS Theo 75
3 42 92 OLIVER Mark SARKAR Anna 50
3 43 70 FURSE-COPE Jack EVANS Gabriel 81
3 44 80 VINCENT Ben BANNISTER Simon 91
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Berkshire Race Squad Bromley
1 2 Aldershot B Bowles B
Round 2
2 1 Aldershot A Berkshire Race Squad
2 2 Bowles A Aldershot B
Round 3
3 1 Berkshire Race Squad Aldershot B
3 2 Aldershot A Bowles A
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Alpha Hotel
1 2 Delta Echo
1 3 Bravo Golf
1 4 Charlie Foxtrot
Round 2
2 1 Alpha Echo
2 2 Golf Charlie
Round 3
3 1 Echo Golf
3 2 Alpha Charlie