Snowtrax: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2019 - Round 6) (05 October 2019)

Date05 October 2019
SlopeSnowtrax
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 107 1 Male Seniors WELLS Oliver TSN 8.017.767.707.700.0025.00
2 105 1 Male U18 VINCENT Ben TSN 8.007.717.917.710.1325.00
3 88 1 Male U14 BROWN Ben BRO 8.147.937.857.851.9525.00
4 121 1 Male U21 BAKCH pETER 8.277.907.877.872.2125.00
5 116 1 Male Masters 2 BANNISTER Simon ASR 8.0632.627.937.932.9925.00
6 111 1 Male Masters 1 ALLINGHAM Jonny TSN 7.998.077.987.983.6425.00
7 99 1 Female U18 AYTON Evie BRO 8.138.148.058.050.0025.00
8 108 1 Female Masters 1 TANNER-WOOD Natasha TSN 8.138.328.098.090.5025.00
9 96 1 Male U16 PARTYKA Joe BRS 8.32DSQ8.158.155.8425.00
10 115 2 Male Masters 2 SCHMIDT Darren TSN 8.568.218.268.216.6221.00
11 58 1 Male U12 MITCHELL William ASR 8.238.308.328.236.8825.00
12 89 1 Female U16 VIMPANY Lara TSN 8.548.368.248.242.3625.00
13 72 1 Female U14 AYTON Lila BRO 8.408.388.308.303.1125.00
14 70 2 Female U14 SARKAR Anna ESX 8.448.348.318.313.2321.00
14 95 2 Male U16 ATKINS Theo ASR 8.328.388.318.317.9221.00
16 104 2 Male U18 EVANS Gabriel ASR 8.338.348.428.338.1821.00
17 91 2 Female U16 ALEY Lauren BRS 8.658.868.368.363.8521.00
18 43 1 Female U12 RENDELL Maisie TSN 8.408.598.738.404.3525.00
18 94 3 Male U16 HUTCHINGS Daniel SAS 8.408.448.418.409.0918.00
20 81 2 Male U14 CROOK Preston TSN 8.548.448.548.449.6121.00
21 83 3 Male U14 ATKINS Reuben ASR 8.468.498.458.459.7418.00
22 59 2 Male U12 CARTER-BELL Akai TSN 8.488.578.808.4810.1321.00
22 77 3 Female U14 PUTMAN Abigail ASR 8.488.688.588.485.3418.00
24 73 4 Female U14 PUTMAN Daisy ASR 8.508.668.728.505.5916.00
25 39 1 Male U10 BARNES Hunter SAS 8.518.628.818.5110.5225.00
25 41 2 Female U12 EVEREST Phoebe BOW 8.518.718.838.515.7121.00
27 46 3 Female U12 BEVERIDGE Alice ASR 8.698.538.658.535.9618.00
27 51 3 Male U12 O'SULLIVAN Aidan TSN 8.588.538.948.5310.7818.00
29 101 2 Female U18 FORTE Rebecca BRO 8.578.608.768.576.4621.00
30 44 4 Female U12 VIMPANY Ellie TSN 8.618.808.788.616.9616.00
31 47 5 Female U12 HALL Ella TSN 8.728.718.638.637.2015.00
32 87 4 Male U14 EVEREST Toby BOW 8.928.858.658.6512.3416.00
32 117 3 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 8.798.978.658.6512.3418.00
34 33 2 Male U10 O'SULLIVAN Zachary TSN 8.689.369.358.6812.7321.00
34 112 2 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 8.688.798.808.6812.7321.00
36 118 5 Female U14 INGRAM Rafaella ASR 8.808.738.868.738.4515.00
37 92 3 Female U16 HAMBLETON Chloe ASR 8.908.988.758.758.7018.00
38 109 2 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 8.958.828.768.768.8221.00
39 100 3 Female U18 BLAKE Elspeth ASR 8.908.789.218.789.0718.00
40 54 4 Male U12 OWEN Francis BRS 8.858.829.098.8214.5516.00
41 19 1 Male U8 GREENLAND Samuel SAS 8.908.839.158.8314.6825.00
42 62 5 Male U12 BABER Jacob ASR 9.088.848.988.8414.8115.00
43 80 5 Male U14 ATKINS Zeke ASR 8.918.868.898.8615.0615.00
44 61 6 Male U12 HALSTEAD Max TSN 8.968.918.878.8715.1914.00
45 106 1 Female Seniors POVEY Claudette BOW 9.078.889.118.8810.3125.00
46 52 7 Male U12 NEWTON Harvey TSN 8.899.079.268.8915.4513.00
47 25 1 Female U10 HINTON Ruby TSN 9.008.929.138.9210.8125.00
48 49 8 Male U12 MARTIN JJ TSN 8.958.949.248.9416.1012.00
49 103 4 Female U18 BEVERIDGE Auriel ASR 8.999.129.108.9911.6816.00
50 119 6 Male U14 ULATOWSKI Jakub CHT 9.229.019.119.0117.0114.00
51 102 5 Female U18 BANNISTER Lucy ASR 9.149.029.119.0212.0515.00
52 17 2 Male U8 BAXTER-FOX Maximus TSN 9.039.049.249.0317.2721.00
53 48 6 Female U12 DRISCOLL Phoebe TSN 9.119.299.079.0712.6714.00
54 34 3 Male U10 MATTHEWS Alfred SAS 9.089.289.379.0817.9218.00
55 98 4 Male U16 PRITCHARD Alex ASR 9.629.139.239.1318.5716.00
56 79 6 Female U14 GREENHALGH Holly SAS 9.279.149.189.1413.5414.00
57 84 7 Male U14 EVANS Toby TSN 9.449.229.199.1919.3513.00
58 57 9 Male U12 KINLEY Alfie SAS 9.229.559.329.2219.7411.00
59 35 4 Male U10 FOUCH Alexander TSN 9.279.29DSQ9.2720.3916.00
60 55 10 Male U12 MCCOMISH Christopher TSN 9.329.409.609.3221.0410.00
61 56 11 Male U12 KOVACS Jozsef TSN 9.339.789.559.3321.179.00
62 23 2 Female U10 FLITTON Lily BRS 9.539.429.349.3416.0221.00
63 74 7 Female U14 METCALF Elizabeth TSN DSQ9.569.389.3816.5213.00
64 38 5 Male U10 GOVIER Oliver TSN 9.509.459.499.4522.7315.00
64 71 8 Female U14 CLIFTON Nichole TSN 9.459.459.519.4517.3912.00
66 82 8 Male U14 LAMBERT Olly ASR 9.579.469.599.4622.8612.00
67 86 9 Male U14 WILSON Jack SAS 9.709.509.569.5023.3811.00
68 42 7 Female U12 BLAIR Poppy TSN 9.549.5210.339.5218.2613.00
69 53 12 Male U12 FOY William TSN 10.0311.849.669.6625.458.00
70 93 5 Male U16 DAW John SAS 10.169.949.689.6825.7115.00
71 24 3 Female U10 EVANS Amelia TSN 10.2010.4110.4210.2026.7118.00
72 31 4 Female U10 TOWNSEND Mathilda BRO 10.4110.3610.3610.3628.7016.00
73 75 9 Female U14 ROGERS Minnie TSN 10.8110.6811.1010.6832.6711.00
74 85 10 Male U14 SAWDON Benjamin TSN 10.8810.7711.1910.7739.8710.00
75 114 4 Male Masters 2 SAWDON Jon TSN 11.0810.8710.7810.7840.0016.00
76 20 5 Female U10 OLIVER Rosie TSN 11.0311.0710.8410.8434.6615.00
77 45 8 Female U12 SHANKS Chloe ASR 11.5010.9010.8910.8935.2812.00
78 30 6 Female U10 GAIR Marissa SAS 12.6312.3211.2511.2539.7514.00
79 37 6 Male U10 NEWTON Harry TSN 11.2711.47DSQ11.2746.3614.00
80 40 9 Female U12 WILSON Grace TSN 11.5411.3011.3911.3040.3711.00
81 50 13 Male U12 GARDINER Liam BRS 11.3311.4111.9011.3347.147.00
82 28 7 Female U10 HALSTEAD Georgina TSN 11.7011.7611.4011.4041.6113.00
83 76 10 Female U14 PARMENTER Kitty TSN 12.1911.7211.6411.6444.6010.00
84 29 8 Female U10 MUNDAY Macy SAS 12.2712.2411.7611.7646.0912.00
85 15 3 Male U8 OWEN Alex ASR 12.0611.8712.1011.8754.1618.00
86 10 1 Female U8 ENRIGHT Gloria SAS 12.21DSQ12.2612.2151.6825.00
87 9 2 Female U8 BAXTER-FOX Evangeline TSN 12.3912.2412.2412.2452.0521.00
88 32 7 Male U10 SHRIMPTON Zac TSN 12.4512.5712.9112.4561.6913.00
89 13 4 Male U8 FOY Harry TSN 12.6312.5012.7512.5062.3416.00
90 2 3 Female U8 WATTS Sienna Lily TSN 13.5113.1113.3613.1162.8618.00
91 14 5 Male U8 TANNER-WOOD DOWLING Mason TSN 15.6514.0413.1413.1470.6515.00
92 5 4 Female U8 WILSON Cherry TSN 13.9114.0413.2213.2264.2216.00
93 22 9 Female U10 SAWDON Alice TSN 13.4013.7813.8513.4066.4611.00
94 6 5 Female U8 HART Imogen SAS 14.1314.0214.3514.0274.1615.00
95 113 1 Female Masters 2 MARTIN tina SAS 14.4514.3014.1414.1475.6525.00
96 1 6 Female U8 TOWNSEND Florence BRO 31.5319.2014.2314.2376.7714.00
97 7 7 Female U8 CARTER-BELL Sennen TSN 14.2715.2715.6114.2777.2713.00
98 27 10 Female U10 SHANKS Effie ASR 16.2316.0416.9016.0499.2510.00
99 4 8 Female U8 HALSTEAD Florence TSN 17.0917.9316.0816.0899.7512.00
100 12 6 Male U8 SHRIMPTON Barney TSN 16.4216.8217.2216.42113.2514.00
101 11 7 Male U8 FOUCH Zachary TSN 30.2019.9120.9819.91158.5713.00
8 Female U8 WELSH Jolie ASR DNSDNSDNSDNS
16 Male U8 CANMORE Harvey TSN DNSDNSDNSDNS
18 Male U8 FISHER Charlie TSN DNSDNSDNSDNS
21 Female U10 BIGGAR Seren BRS DNSDNSDNSDNS
26 Female U10 RICHMOND Sophie CHT DNSDNSDNSDNS
36 Male U10 RICHMOND William CHT DNSDNSDNSDNS
60 Male U12 BIGGAR Cameron BRS DNSDNSDNSDNS
78 Female U14 FLITTON Zoe BRS DNSDNSDNSDNS
90 Female U16 THOMPSON Niamh TSN DNSDNSDNSDNS
110 Male Masters 1 EASTON Ben ALD DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Team Snowtrax TSN 25.4125.00
2 Aldershot Ski Race Club ASR 25.6021.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 26.4218.00
4 Berkshire Race Squad BRS 29.4916.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Bromley Race Club BRO 32.7725.00
2 Aldershot Ski Race Club ASR 33.5721.00
3 Team Snowtrax TSN 33.5818.00
4 Southampton Area Ski Association SAS 36.7216.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1
1 2 11 FOUCH Zachary
1 3 27 SHANKS Effie SHRIMPTON Barney 12
1 4 7 CARTER-BELL Sennen HALSTEAD Florence 4
1 5 6 HART Imogen TOWNSEND Florence 1
1 6 22 SAWDON Alice MARTIN tina 113
1 7 2 WATTS Sienna Lily WILSON Cherry 5
1 8 13 FOY Harry TANNER-WOOD DOWLING Mason 14
1 9 10 ENRIGHT Gloria SHRIMPTON Zac 32
1 10 15 OWEN Alex BAXTER-FOX Evangeline 9
1 11 28 HALSTEAD Georgina MUNDAY Macy 29
1 12 50 GARDINER Liam PARMENTER Kitty 76
1 13 30 GAIR Marissa WILSON Grace 40
1 14 45 SHANKS Chloe NEWTON Harry 37
1 15 85 SAWDON Benjamin OLIVER Rosie 20
1 16 75 ROGERS Minnie SAWDON Jon 114
1 17 93 DAW John TOWNSEND Mathilda 31
1 18 53 FOY William EVANS Amelia 24
1 19 82 LAMBERT Olly BLAIR Poppy 42
1 20 71 CLIFTON Nichole WILSON Jack 86
1 21 23 FLITTON Lily GOVIER Oliver 38
1 22 56 KOVACS Jozsef METCALF Elizabeth 74
1 23 57 KINLEY Alfie MCCOMISH Christopher 55
1 24 84 EVANS Toby FOUCH Alexander 35
1 25 34 MATTHEWS Alfred GREENHALGH Holly 79
1 26 48 DRISCOLL Phoebe PRITCHARD Alex 98
1 27 119 ULATOWSKI Jakub BAXTER-FOX Maximus 17
1 28 103 BEVERIDGE Auriel BANNISTER Lucy 102
1 29 52 NEWTON Harvey MARTIN JJ 49
1 30 106 POVEY Claudette HINTON Ruby 25
1 31 62 BABER Jacob HALSTEAD Max 61
1 32 19 GREENLAND Samuel ATKINS Zeke 80
1 33 109 AYTON Lindsay OWEN Francis 54
1 34 92 HAMBLETON Chloe BLAKE Elspeth 100
1 35 33 O'SULLIVAN Zachary INGRAM Rafaella 118
1 36 117 HILLIARD Nigel CROOK Stuart 112
1 37 44 VIMPANY Ellie EVEREST Toby 87
1 38 101 FORTE Rebecca HALL Ella 47
1 39 41 EVEREST Phoebe O'SULLIVAN Aidan 51
1 40 39 BARNES Hunter BEVERIDGE Alice 46
1 41 59 CARTER-BELL Akai PUTMAN Daisy 73
1 42 83 ATKINS Reuben PUTMAN Abigail 77
1 43 43 RENDELL Maisie CROOK Preston 81
1 44 91 ALEY Lauren HUTCHINGS Daniel 94
1 45 70 SARKAR Anna EVANS Gabriel 104
1 46 72 AYTON Lila ATKINS Theo 95
1 47 115 SCHMIDT Darren VIMPANY Lara 89
1 48 96 PARTYKA Joe MITCHELL William 58
1 49 111 ALLINGHAM Jonny TANNER-WOOD Natasha 108
1 50 116 BANNISTER Simon AYTON Evie 99
1 51 105 VINCENT Ben BAKCH pETER 121
1 52 107 WELLS Oliver BROWN Ben 88
Round 2
2 1
2 2 FOUCH Zachary 11
2 3 4 HALSTEAD Florence SHANKS Effie 27
2 4 12 SHRIMPTON Barney CARTER-BELL Sennen 7
2 5 113 MARTIN tina HART Imogen 6
2 6 1 TOWNSEND Florence SAWDON Alice 22
2 7 14 TANNER-WOOD DOWLING Mason WATTS Sienna Lily 2
2 8 5 WILSON Cherry FOY Harry 13
2 9 9 BAXTER-FOX Evangeline ENRIGHT Gloria 10
2 10 32 SHRIMPTON Zac OWEN Alex 15
2 11 76 PARMENTER Kitty HALSTEAD Georgina 28
2 12 29 MUNDAY Macy GARDINER Liam 50
2 13 37 NEWTON Harry GAIR Marissa 30
2 14 40 WILSON Grace SHANKS Chloe 45
2 15 114 SAWDON Jon SAWDON Benjamin 85
2 16 20 OLIVER Rosie ROGERS Minnie 75
2 17 24 EVANS Amelia DAW John 93
2 18 31 TOWNSEND Mathilda FOY William 53
2 19 86 WILSON Jack LAMBERT Olly 82
2 20 42 BLAIR Poppy CLIFTON Nichole 71
2 21 74 METCALF Elizabeth FLITTON Lily 23
2 22 38 GOVIER Oliver KOVACS Jozsef 56
2 23 35 FOUCH Alexander KINLEY Alfie 57
2 24 55 MCCOMISH Christopher EVANS Toby 84
2 25 98 PRITCHARD Alex MATTHEWS Alfred 34
2 26 79 GREENHALGH Holly DRISCOLL Phoebe 48
2 27 102 BANNISTER Lucy ULATOWSKI Jakub 119
2 28 17 BAXTER-FOX Maximus BEVERIDGE Auriel 103
2 29 25 HINTON Ruby NEWTON Harvey 52
2 30 49 MARTIN JJ POVEY Claudette 106
2 31 80 ATKINS Zeke BABER Jacob 62
2 32 61 HALSTEAD Max GREENLAND Samuel 19
2 33 100 BLAKE Elspeth AYTON Lindsay 109
2 34 54 OWEN Francis HAMBLETON Chloe 92
2 35 112 CROOK Stuart O'SULLIVAN Zachary 33
2 36 118 INGRAM Rafaella HILLIARD Nigel 117
2 37 47 HALL Ella VIMPANY Ellie 44
2 38 87 EVEREST Toby FORTE Rebecca 101
2 39 46 BEVERIDGE Alice EVEREST Phoebe 41
2 40 51 O'SULLIVAN Aidan BARNES Hunter 39
2 41 77 PUTMAN Abigail CARTER-BELL Akai 59
2 42 73 PUTMAN Daisy ATKINS Reuben 83
2 43 94 HUTCHINGS Daniel RENDELL Maisie 43
2 44 81 CROOK Preston ALEY Lauren 91
2 45 95 ATKINS Theo SARKAR Anna 70
2 46 104 EVANS Gabriel AYTON Lila 72
2 47 58 MITCHELL William SCHMIDT Darren 115
2 48 89 VIMPANY Lara PARTYKA Joe 96
2 49 99 AYTON Evie ALLINGHAM Jonny 111
2 50 108 TANNER-WOOD Natasha BANNISTER Simon 116
2 51 88 BROWN Ben VINCENT Ben 105
2 52 121 BAKCH pETER WELLS Oliver 107
Round 3
3 1
3 2 11 FOUCH Zachary
3 3 4 HALSTEAD Florence SHRIMPTON Barney 12
3 4 7 CARTER-BELL Sennen SHANKS Effie 27
3 5 113 MARTIN tina TOWNSEND Florence 1
3 6 22 SAWDON Alice HART Imogen 6
3 7 14 TANNER-WOOD DOWLING Mason WILSON Cherry 5
3 8 13 FOY Harry WATTS Sienna Lily 2
3 9 9 BAXTER-FOX Evangeline SHRIMPTON Zac 32
3 10 15 OWEN Alex ENRIGHT Gloria 10
3 11 76 PARMENTER Kitty MUNDAY Macy 29
3 12 50 GARDINER Liam HALSTEAD Georgina 28
3 13 37 NEWTON Harry WILSON Grace 40
3 14 45 SHANKS Chloe GAIR Marissa 30
3 15 114 SAWDON Jon OLIVER Rosie 20
3 16 75 ROGERS Minnie SAWDON Benjamin 85
3 17 24 EVANS Amelia TOWNSEND Mathilda 31
3 18 53 FOY William DAW John 93
3 19 86 WILSON Jack BLAIR Poppy 42
3 20 71 CLIFTON Nichole LAMBERT Olly 82
3 21 74 METCALF Elizabeth GOVIER Oliver 38
3 22 56 KOVACS Jozsef FLITTON Lily 23
3 23 35 FOUCH Alexander MCCOMISH Christopher 55
3 24 84 EVANS Toby KINLEY Alfie 57
3 25 98 PRITCHARD Alex GREENHALGH Holly 79
3 26 48 DRISCOLL Phoebe MATTHEWS Alfred 34
3 27 102 BANNISTER Lucy BAXTER-FOX Maximus 17
3 28 103 BEVERIDGE Auriel ULATOWSKI Jakub 119
3 29 25 HINTON Ruby MARTIN JJ 49
3 30 106 POVEY Claudette NEWTON Harvey 52
3 31 80 ATKINS Zeke HALSTEAD Max 61
3 32 19 GREENLAND Samuel BABER Jacob 62
3 33 100 BLAKE Elspeth OWEN Francis 54
3 34 92 HAMBLETON Chloe AYTON Lindsay 109
3 35 112 CROOK Stuart INGRAM Rafaella 118
3 36 117 HILLIARD Nigel O'SULLIVAN Zachary 33
3 37 47 HALL Ella EVEREST Toby 87
3 38 101 FORTE Rebecca VIMPANY Ellie 44
3 39 46 BEVERIDGE Alice O'SULLIVAN Aidan 51
3 40 39 BARNES Hunter EVEREST Phoebe 41
3 41 77 PUTMAN Abigail PUTMAN Daisy 73
3 42 83 ATKINS Reuben CARTER-BELL Akai 59
3 43 94 HUTCHINGS Daniel CROOK Preston 81
3 44 91 ALEY Lauren RENDELL Maisie 43
3 45 95 ATKINS Theo EVANS Gabriel 104
3 46 72 AYTON Lila SARKAR Anna 70
3 47 58 MITCHELL William VIMPANY Lara 89
3 48 96 PARTYKA Joe SCHMIDT Darren 115
3 49 99 AYTON Evie TANNER-WOOD Natasha 108
3 50 116 BANNISTER Simon ALLINGHAM Jonny 111
3 51 88 BROWN Ben BAKCH pETER 121
3 52 107 WELLS Oliver VINCENT Ben 105
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Snowtrax B Aldershot B
1 2 Bromley SASA
1 3 Aldershot A Bowles
Round 2
2 1 Snowtrax A Snowtrax B
2 2 Bromley Bowles
Round 3
3 1 Snowtrax B Bowles
3 2 Snowtrax A Bromley
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Hotel India
1 2 Golf Juliet
Round 2
2 1 Alpha Hotel
2 2 Delta Echo
2 3 Bravo Golf
2 4 Charlie Foxtrot
Round 3
3 1 Hotel Delta
3 2 Bravo Charlie
Round 4
4 1 Delta Bravo
4 2 Hotel Charlie