Southampton Alpine Centre: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2018 - Round 4) (14 July 2018)

Date14 July 2018
SlopeSouthampton Alpine Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Female Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U21
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 86 1 Male U18 SHEMMANS Jake ASR 9.759.749.749.740.0025.00
2 90 1 Male U21 TARGETT Jason ASR 10.109.919.799.790.5125.00
3 79 1 Male U16 TUBBS Charlie ASR 10.159.819.949.810.7225.00
4 84 1 Female U18 VALE Lauren ASR 9.899.85DSQ9.850.0025.00
5 91 2 Male U21 COOPER Jordan SBR 10.2610.1210.1410.123.9021.00
6 77 2 Male U16 FURSE-COPE Jack ASR 10.2410.3710.3210.245.1321.00
7 80 3 Male U16 VINCENT Ben TSN 10.5010.2910.5110.295.6518.00
8 78 4 Male U16 EVANS Theo ASR 10.5510.3710.3710.376.4716.00
9 98 1 Male Masters 2 OLIVER Mark BOW 10.3910.60DSQ10.396.6725.00
10 89 1 Female U21 COOPER Lauren SBR 10.6810.4210.4510.425.7925.00
11 73 5 Male U16 MELLON-HENDRY Freddie ASR 10.4910.5410.5410.497.7015.00
12 60 1 Male U14 BROWN Ben BRO 11.0010.7510.5010.507.8025.00
13 69 1 Female U16 AYTON Evie BRO 10.8710.7810.5810.587.4125.00
14 102 1 Female U14 TOMKINSON Isabella TSN 10.9810.7010.6110.617.7225.00
15 30 1 Female U12 PUTMAN Daisy TSN 10.7510.7910.6610.668.2225.00
16 25 2 Female U12 SAUNDERS Katie ASR 12.2311.0610.7510.759.1421.00
17 88 2 Female U21 HILLIARD Charlotte BOW 10.8011.0710.7710.779.3421.00
18 87 2 Male U18 EVANS Toby ASR 10.7811.1510.8310.7810.6821.00
19 93 1 Male Seniors HILLIARD Jack BOW 11.1511.0310.8710.8711.6025.00
20 39 1 Male U12 HOUNSHAM Geno ASR 11.1210.9210.8910.8911.8125.00
21 100 2 Male Masters 2 NAYLER Graham ALD 11.0410.9311.4010.9312.2221.00
22 23 3 Female U12 CALDWELL Kitty-Jay ASR 11.3611.1911.0111.0111.7818.00
23 66 2 Female U16 GLADIN Amber TSN 11.21DSQ11.0511.0512.1821.00
24 62 2 Male U14 COLLYER-TODD Lucas BRS 11.3311.2711.0711.0713.6621.00
25 35 2 Male U12 MITCHELL William ASR 11.3811.3511.0911.0913.8621.00
25 64 3 Male U14 STANLEY Harvey 11.2411.2811.0911.0913.8618.00
27 40 3 Male U12 CROOK Preston TSN 11.7111.1012.1911.1013.9618.00
28 50 2 Female U14 PUTMAN Abigail TSN 11.3611.1611.4511.1613.3021.00
29 72 6 Male U16 ATKINS Theo ASR 11.2011.2411.3811.2014.9914.00
30 75 7 Male U16 HUMPHREY Nick ASR 11.2311.4311.2811.2315.3013.00
31 51 3 Female U14 FLITTON Zoe BRS DSQ11.2711.3811.2714.4218.00
32 21 4 Female U12 RENDELL Maisie TSN 11.4511.2811.3611.2814.5216.00
33 36 4 Male U12 CASSIDY Hayden BRS 11.3811.3211.3911.3216.2216.00
34 67 3 Female U16 HAMBLETON Chloe ASR 11.5411.4011.3311.3315.0318.00
35 56 4 Female U14 MILLER Imogen SAS 11.8611.8311.3511.3515.2316.00
36 16 1 Male U10 O'SULLIVAN Aidan TSN 11.4311.5911.3911.3916.9425.00
37 32 5 Male U12 BABER Jacob ASR 11.9411.7311.4111.4117.1515.00
38 6 1 Male U8 O'SULLIVAN Zachary TSN 11.7411.4711.5811.4717.7625.00
39 57 4 Male U14 EVEREST Toby BOW 11.6411.5211.9011.5218.2816.00
40 101 5 Male U14 MCDONALD Cameron ASR 12.6811.5312.0411.5318.3815.00
41 61 6 Male U14 ATKINS Reuben ASR 11.8411.7211.5611.5618.6914.00
42 63 7 Male U14 HUTCHINGS Daniel SAS 11.6011.6611.6611.6019.1013.00
43 55 5 Female U14 WHITMARSH-ALI Evie CHT 11.9311.6111.8111.6117.8715.00
44 52 6 Female U14 VIMPANY Lara TSN 12.1611.6311.7611.6318.0714.00
45 26 5 Female U12 AYTON Lila BRO 12.3711.9611.6711.6718.4815.00
46 70 4 Female U16 BLAKE Elspeth ASR 11.7211.8611.6811.6818.5816.00
47 92 1 Female Seniors POVEY Claudette BOW 12.8211.74DSQ11.7419.1925.00
47 99 3 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 11.8811.7411.9911.7420.5318.00
49 74 8 Male U16 PARTYKA Joe BRS 11.9212.6612.2411.9222.3812.00
50 19 6 Female U12 VIMPANY Ellie TSN 12.6911.9512.0811.9521.3214.00
51 38 6 Male U12 ATKINS Zeke ASR 12.4112.0412.2212.0423.6114.00
52 12 1 Female U10 TRESIDDER Freya ASR 12.1912.1212.1912.1223.0525.00
53 41 7 Male U12 BABER Jonathan ASR 12.4612.4912.1812.1825.0513.00
54 7 2 Male U8 MATTHEWS Alfred SAS 12.3112.2412.2012.2025.2621.00
55 24 7 Female U12 HALL Ella TSN 12.3412.6212.3512.3425.2813.00
55 68 5 Female U16 LUCAS Brooke TSN DSQ12.3712.3412.3425.2815.00
57 29 8 Female U12 METCALF Elizabeth TSN 13.0713.3712.4112.4125.9912.00
58 14 2 Male U10 BARNES Hunter SAS 12.5812.5612.4412.4427.7221.00
59 22 9 Female U12 MACE Ellie TSN 13.8113.3612.4912.4926.8011.00
60 31 8 Male U12 KING Liam TSN 13.2713.0912.5912.5929.2612.00
61 27 10 Female U12 GIBLING Evie ASR 13.5012.9712.6212.6228.1210.00
62 94 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 13.3912.8012.6312.6328.2225.00
63 53 7 Female U14 TURNER Maddie ASR 12.6612.6912.9012.6628.5313.00
64 34 9 Male U12 KINLEY Alfie SAS 13.1213.0712.6912.6930.2911.00
65 15 3 Male U10 MELLON-HENDRY Caspar ASR 13.0413.0512.7212.7230.6018.00
66 83 2 Female U18 ARTHUR April TSN 12.8912.7612.8312.7629.5421.00
67 96 1 Male Masters 1 HUELIN Christopher CHT 12.9913.3412.7812.7831.2125.00
68 4 1 Female U8 FLITTON Lily BRS 12.9613.9212.8612.8630.5625.00
69 20 11 Female U12 MCDONALD Ciara ASR 12.9013.1213.2812.9030.969.00
70 11 2 Female U10 HINTON Ruby TSN 13.2913.3013.1413.1433.4021.00
71 28 12 Female U12 FURSE-COPE Jenna ASR 13.2813.3113.1913.1933.918.00
72 33 10 Male U12 KOVACS Jozsef TSN 13.6913.4913.2013.2035.5210.00
73 95 2 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 13.21DSQ13.4013.2135.6321.00
74 54 8 Female U14 WHITE Imogen SAS 13.4113.4413.4013.4036.0412.00
75 76 9 Male U16 ROSS-OSBORNE Henry SAS 14.0713.8613.4313.4337.8911.00
76 37 11 Male U12 HILLIER Nicholas SAS 13.4413.5413.5213.4437.999.00
76 58 8 Male U14 HUMPHREY Robert ASR 13.44DSQ13.5313.4437.9912.00
78 65 9 Male U14 DAW John SAS 13.6513.6313.4513.4538.0911.00
79 8 3 Male U8 HUELIN Joshua CHT DSQ13.5713.5913.5739.3218.00
80 82 3 Female U18 HODGSON Ellen ASR 13.58DSQ13.6813.5837.8718.00
81 85 3 Male U18 TURNER Alex ASR 14.4214.3114.1914.1945.6918.00
82 9 4 Male U8 MELLON BACKHOUSE Edmund ASR 15.7415.0614.4314.4348.1516.00
83 59 10 Male U14 SAWDON Benjamin TSN DSQ14.5314.7014.5349.1810.00
84 17 4 Male U10 MARTIN JJ TSN 15.65DSQ14.7714.7751.6416.00
85 18 5 Male U10 MCCOMISH Christopher TSN 14.9815.1614.9714.9753.7015.00
86 10 3 Female U10 TOWNSEND Mathilda BRO 15.7415.2615.3715.2654.9218.00
87 2 2 Female U8 OLIVER Rosie TSN 15.3815.3115.2915.2955.2321.00
88 5 5 Male U8 GREENLAND Samuel TSN 15.5515.5915.5715.5559.6515.00
89 103 6 Male U8 BAXTER=FOX Maximus TSN 16.10DSQ24.3716.1065.3014.00
90 13 4 Female U10 DAW Kyra SAS 18.3917.8217.9217.8280.9116.00
91 1 3 Female U8 SAWDON Alice TSN 19.3119.4819.2819.2895.7418.00
92 97 1 Female Masters 2 MARTIN tina TSN 25.31DNSDNS25.31156.9525.00
71 Female U16 WHITE Faith SAS DNSDNSDNSDNS
81 Male U16 BARKER Edward SAS DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Aldershot Ski Race Club ASR 32.6525.00
2 Team Snowtrax TSN 33.0421.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 37.3318.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 39.6425.00
2 Team Snowtrax TSN 43.1121.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 49.7818.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 13 DAW Kyra MARTIN tina 97
1 2 103 BAXTER=FOX Maximus SAWDON Alice 1
1 3 10 TOWNSEND Mathilda GREENLAND Samuel 5
1 4 18 MCCOMISH Christopher OLIVER Rosie 2
1 5 9 MELLON BACKHOUSE Edmund MARTIN JJ 17
1 6 85 TURNER Alex SAWDON Benjamin 59
1 7 65 DAW John HODGSON Ellen 82
1 8 58 HUMPHREY Robert HUELIN Joshua 8
1 9 54 WHITE Imogen HILLIER Nicholas 37
1 10 95 CROOK Stuart ROSS-OSBORNE Henry 76
1 11 11 HINTON Ruby KOVACS Jozsef 33
1 12 20 MCDONALD Ciara FURSE-COPE Jenna 28
1 13 83 ARTHUR April FLITTON Lily 4
1 14 15 MELLON-HENDRY Caspar HUELIN Christopher 96
1 15 94 AYTON Lindsay KINLEY Alfie 34
1 16 27 GIBLING Evie TURNER Maddie 53
1 17 14 BARNES Hunter KING Liam 31
1 18 29 METCALF Elizabeth MACE Ellie 22
1 19 7 MATTHEWS Alfred LUCAS Brooke 68
1 20 41 BABER Jonathan HALL Ella 24
1 21 19 VIMPANY Ellie TRESIDDER Freya 12
1 22 74 PARTYKA Joe ATKINS Zeke 38
1 23 70 BLAKE Elspeth HILLIARD Nigel 99
1 24 26 AYTON Lila POVEY Claudette 92
1 25 63 HUTCHINGS Daniel VIMPANY Lara 52
1 26 61 ATKINS Reuben WHITMARSH-ALI Evie 55
1 27 6 O'SULLIVAN Zachary MCDONALD Cameron 101
1 28 32 BABER Jacob EVEREST Toby 57
1 29 67 HAMBLETON Chloe O'SULLIVAN Aidan 16
1 30 36 CASSIDY Hayden MILLER Imogen 56
1 31 75 HUMPHREY Nick RENDELL Maisie 21
1 32 72 ATKINS Theo FLITTON Zoe 51
1 33 64 STANLEY Harvey PUTMAN Abigail 50
1 34 35 MITCHELL William CROOK Preston 40
1 35 23 CALDWELL Kitty-Jay COLLYER-TODD Lucas 62
1 36 100 NAYLER Graham GLADIN Amber 66
1 37 87 EVANS Toby HOUNSHAM Geno 39
1 38 88 HILLIARD Charlotte HILLIARD Jack 93
1 39 102 TOMKINSON Isabella SAUNDERS Katie 25
1 40 69 AYTON Evie PUTMAN Daisy 30
1 41 89 COOPER Lauren BROWN Ben 60
1 42 98 OLIVER Mark MELLON-HENDRY Freddie 73
1 43 77 FURSE-COPE Jack EVANS Theo 78
1 44 91 COOPER Jordan VINCENT Ben 80
1 45 90 TARGETT Jason VALE Lauren 84
1 46 86 SHEMMANS Jake TUBBS Charlie 79
Round 2
2 1 1 SAWDON Alice DAW Kyra 13
2 2 97 MARTIN tina BAXTER=FOX Maximus 103
2 3 2 OLIVER Rosie TOWNSEND Mathilda 10
2 4 5 GREENLAND Samuel MCCOMISH Christopher 18
2 5 59 SAWDON Benjamin MELLON BACKHOUSE Edmund 9
2 6 17 MARTIN JJ TURNER Alex 85
2 7 8 HUELIN Joshua DAW John 65
2 8 82 HODGSON Ellen HUMPHREY Robert 58
2 9 76 ROSS-OSBORNE Henry WHITE Imogen 54
2 10 37 HILLIER Nicholas CROOK Stuart 95
2 11 28 FURSE-COPE Jenna HINTON Ruby 11
2 12 33 KOVACS Jozsef MCDONALD Ciara 20
2 13 96 HUELIN Christopher ARTHUR April 83
2 14 4 FLITTON Lily MELLON-HENDRY Caspar 15
2 15 53 TURNER Maddie AYTON Lindsay 94
2 16 34 KINLEY Alfie GIBLING Evie 27
2 17 22 MACE Ellie BARNES Hunter 14
2 18 31 KING Liam METCALF Elizabeth 29
2 19 24 HALL Ella MATTHEWS Alfred 7
2 20 68 LUCAS Brooke BABER Jonathan 41
2 21 38 ATKINS Zeke VIMPANY Ellie 19
2 22 12 TRESIDDER Freya PARTYKA Joe 74
2 23 92 POVEY Claudette BLAKE Elspeth 70
2 24 99 HILLIARD Nigel AYTON Lila 26
2 25 55 WHITMARSH-ALI Evie HUTCHINGS Daniel 63
2 26 52 VIMPANY Lara ATKINS Reuben 61
2 27 57 EVEREST Toby O'SULLIVAN Zachary 6
2 28 101 MCDONALD Cameron BABER Jacob 32
2 29 56 MILLER Imogen HAMBLETON Chloe 67
2 30 16 O'SULLIVAN Aidan CASSIDY Hayden 36
2 31 51 FLITTON Zoe HUMPHREY Nick 75
2 32 21 RENDELL Maisie ATKINS Theo 72
2 33 40 CROOK Preston STANLEY Harvey 64
2 34 50 PUTMAN Abigail MITCHELL William 35
2 35 66 GLADIN Amber CALDWELL Kitty-Jay 23
2 36 62 COLLYER-TODD Lucas NAYLER Graham 100
2 37 93 HILLIARD Jack EVANS Toby 87
2 38 39 HOUNSHAM Geno HILLIARD Charlotte 88
2 39 30 PUTMAN Daisy TOMKINSON Isabella 102
2 40 25 SAUNDERS Katie AYTON Evie 69
2 41 73 MELLON-HENDRY Freddie COOPER Lauren 89
2 42 60 BROWN Ben OLIVER Mark 98
2 43 80 VINCENT Ben FURSE-COPE Jack 77
2 44 78 EVANS Theo COOPER Jordan 91
2 45 79 TUBBS Charlie TARGETT Jason 90
2 46 84 VALE Lauren SHEMMANS Jake 86
Round 3
3 1 1 SAWDON Alice MARTIN tina 97
3 2 103 BAXTER=FOX Maximus DAW Kyra 13
3 3 2 OLIVER Rosie GREENLAND Samuel 5
3 4 18 MCCOMISH Christopher TOWNSEND Mathilda 10
3 5 59 SAWDON Benjamin MARTIN JJ 17
3 6 85 TURNER Alex MELLON BACKHOUSE Edmund 9
3 7 8 HUELIN Joshua HODGSON Ellen 82
3 8 58 HUMPHREY Robert DAW John 65
3 9 76 ROSS-OSBORNE Henry HILLIER Nicholas 37
3 10 95 CROOK Stuart WHITE Imogen 54
3 11 28 FURSE-COPE Jenna KOVACS Jozsef 33
3 12 20 MCDONALD Ciara HINTON Ruby 11
3 13 96 HUELIN Christopher FLITTON Lily 4
3 14 15 MELLON-HENDRY Caspar ARTHUR April 83
3 15 53 TURNER Maddie KINLEY Alfie 34
3 16 27 GIBLING Evie AYTON Lindsay 94
3 17 22 MACE Ellie KING Liam 31
3 18 29 METCALF Elizabeth BARNES Hunter 14
3 19 24 HALL Ella LUCAS Brooke 68
3 20 41 BABER Jonathan MATTHEWS Alfred 7
3 21 38 ATKINS Zeke TRESIDDER Freya 12
3 22 74 PARTYKA Joe VIMPANY Ellie 19
3 23 92 POVEY Claudette HILLIARD Nigel 99
3 24 26 AYTON Lila BLAKE Elspeth 70
3 25 55 WHITMARSH-ALI Evie VIMPANY Lara 52
3 26 61 ATKINS Reuben HUTCHINGS Daniel 63
3 27 57 EVEREST Toby MCDONALD Cameron 101
3 28 32 BABER Jacob O'SULLIVAN Zachary 6
3 29 56 MILLER Imogen O'SULLIVAN Aidan 16
3 30 36 CASSIDY Hayden HAMBLETON Chloe 67
3 31 51 FLITTON Zoe RENDELL Maisie 21
3 32 72 ATKINS Theo HUMPHREY Nick 75
3 33 40 CROOK Preston PUTMAN Abigail 50
3 34 35 MITCHELL William STANLEY Harvey 64
3 35 66 GLADIN Amber COLLYER-TODD Lucas 62
3 36 100 NAYLER Graham CALDWELL Kitty-Jay 23
3 37 93 HILLIARD Jack HOUNSHAM Geno 39
3 38 88 HILLIARD Charlotte EVANS Toby 87
3 39 30 PUTMAN Daisy SAUNDERS Katie 25
3 40 69 AYTON Evie TOMKINSON Isabella 102
3 41 73 MELLON-HENDRY Freddie BROWN Ben 60
3 42 98 OLIVER Mark COOPER Lauren 89
3 43 80 VINCENT Ben EVANS Theo 78
3 44 91 COOPER Jordan FURSE-COPE Jack 77
3 45 79 TUBBS Charlie VALE Lauren 84
3 46 86 SHEMMANS Jake TARGETT Jason 90
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Bowles Snowtrax B
1 2 Aldershot B SASA
Round 2
2 1 Aldershot A Bowles
2 2 Snowtrax A SASA
Round 3
3 1 Bowles SASA
3 2 Aldershot A Snowtrax A
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Delta Echo
1 2 Charlie Foxtrot
Round 2
2 1 Alpha Delta
2 2 Bravo Foxtrot
Round 3
3 1 Alpha Bravo
3 2 Delta Foxtrot