Gosling Ski and Board Centre: LSERSA (10 July 2016)

Date10 July 2016
SlopeGosling Ski and Board Centre
FormatLSERSA
StatusResults Available
Individual LSERSA Summer Series: Fastest Female
Individual LSERSA Summer Series: Fastest Male
Folkestone: Team members not known (Folkestone Ski Club)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Chatham: Team members not known (Chatham)
Essex: Team members not known (Essex)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • LSERSA Summer Series: Fastest Female
  • LSERSA Summer Series: Fastest Male
  • LSERSA Summer Series: Female MAS1
  • LSERSA Summer Series: Female SEN
  • LSERSA Summer Series: Female U10
  • LSERSA Summer Series: Female U12
  • LSERSA Summer Series: Female U14
  • LSERSA Summer Series: Female U16
  • LSERSA Summer Series: Female U18
  • LSERSA Summer Series: Female U8
  • LSERSA Summer Series: Male MAS1
  • LSERSA Summer Series: Male MAS2
  • LSERSA Summer Series: Male SEN
  • LSERSA Summer Series: Male U10
  • LSERSA Summer Series: Male U12
  • LSERSA Summer Series: Male U14
  • LSERSA Summer Series: Male U16
  • LSERSA Summer Series: Male U18
  • LSERSA Summer Series: Male U21
  • LSERSA Summer Series: Male U8
1 53 1 U21 WILLOWS Laurence BRO DNF9.889.9719.85100.0015.00
2 29 1 U16 VALE Lauren CHT DSQ11.3810.9522.33100.0015.00
3 44 2 U21 HILLIARD Jack BOW 11.3116.6211.2222.5386.5012.00
4 39 1 U16 WILLIAMS-GRAVENER David FLK 11.4611.5611.2422.7085.6415.00
5 17 1 U18 HILLIARD Charlotte BOW 11.4911.4011.4222.8297.8115.00
6 14 1 MAS 2 BUNTON Paul HEM 12.1311.5611.5023.0683.8315.00
7 18 1 U14 AYTON Evie BRO 11.8511.72DSQ23.5794.4515.00
8 58 1 U12 THOMPSON Niamh TSN 12.0411.9111.8623.7793.5515.00
9 8 1 U18 FOWLES James FLK DNF12.2311.6023.8379.9515.00
10 7 2 U14 BOTY Nia HEM 12.0512.2612.1324.1891.7212.00
11 68 2 U12 PUTMAN Abigail TSN 33.1012.1012.1524.2591.4012.00
12 37 1 U14 VINCENT Ben TSN 12.1412.2112.1724.3177.5315.00
13 4 2 U18 MOORE Danica BRO DNF12.5012.2224.7289.3012.00
14 10 2 U14 OAKES Owen TSN 12.35DNF12.5724.9274.4612.00
15 87 2 MAS 2 OLIVER Mark BOW 12.4612.8712.4824.9474.3612.00
16 23 1 SEN VALE Nikkie CHT 13.1612.5612.5825.1487.4215.00
16 30 3 U14 TURNER-MOORE Ollie BOW 13.00DSQ12.1425.1473.3510.00
18 83 1 U10 PUTMAN Daisy TSN 12.9830.1212.5525.5385.6715.00
19 41 2 U16 FOWLES Luke FLK 13.0213.0312.5225.5471.3412.00
20 51 2 U18 WESTON Ryan FLK DNF12.9112.7625.6770.6812.00
21 13 2 U16 MIDSON Poppy FLK 12.8812.8913.4825.7784.5912.00
22 67 2 U10 AYTON Lila BRO 13.4713.1212.8725.9983.6112.00
23 85 3 U12 TOMS Felicity BRO 12.9613.2513.0526.0183.5210.00
24 59 1 U8 FABER Ryan TSN 13.0413.20DNF26.2467.8115.00
25 1 3 U16 WAKELING Joshua BOW DNF13.1713.1826.3567.2510.00
26 35 1 MAS 1 AYTON Lindsay BOW 13.4913.3213.1226.4481.5915.00
27 78 1 U10 TOMS Harry ESX 13.4613.7513.0326.4966.5515.00
28 45 3 MAS 2 HILLIARD Nigel BOW 13.8413.3613.5126.8764.6310.00
29 2 1 MAS 1 AMOS Martyn ESX 13.9613.6813.4227.1063.4815.00
30 62 1 U8 SADLER Isabel TSN 13.6613.5813.7227.2478.0115.00
31 72 1 U12 MCDONALD Owen CHT 13.4313.83DSQ27.2662.6715.00
32 28 4 U16 TURNER-MOORE Sebastian BOW 13.6913.67DSQ27.3662.178.00
33 46 3 U14 BLAKE Elspeth ASR 13.6613.7113.7327.3777.4310.00
34 12 3 U16 FABER Sophie TSN DNF13.7913.7427.5376.7110.00
34 61 2 U10 ENGLAND Alfie ESX 13.9813.5514.0027.5361.3112.00
36 79 4 U12 WHITMARSH-ALI Evie CHT 14.2614.2613.7127.9774.748.00
37 21 1 SEN GOODSELL Joshua BOW DNF14.0714.0628.1358.2915.00
38 69 2 U12 GRECULA Adam BRO 17.5015.1113.2228.3357.2812.00
39 74 3 U12 SADLER Oliver TSN 14.6814.1514.3428.4956.4710.00
40 26 4 U14 HAMBLETON Chloe ASR 14.6014.4814.2828.7671.208.00
41 57 3 U10 RENDELL Maisie TSN 14.32DNF14.5228.8470.8510.00
42 48 4 U16 HUGHES Alexandra SUR 15.2314.8414.2329.0769.828.00
43 73 4 U12 WATTS Charlie FLK 14.8014.4615.5529.2652.598.00
44 5 2 SEN POVEY Claudette BOW 15.7614.7114.6429.3568.5612.00
45 77 3 U10 KELLY Boden BRO 14.7122.8614.7729.4851.4910.00
46 86 5 U12 MCDONALD Will CHT 15.3014.2515.5929.5551.136.00
47 56 4 U10 AMOS Lilly-Ella ESX 16.1515.0114.8929.9066.108.00
48 65 2 U8 AMOS Brody ESX 15.3115.1515.0230.1748.0112.00
49 40 4 U14 MEADWAY Eddie FLK DNF15.2915.4530.7445.148.00
50 81 6 U12 DE FRIEND Kye ESX DNF15.7215.4131.1343.175.00
51 24 5 U16 RATTIGAN Alex BRO 13.1430.2218.1431.2842.426.00
52 49 5 U14 DUMPLETON Isabel SUR 16.2715.41DSQ31.6858.136.00
53 66 7 U12 GORDON Riley FLK 16.0615.6716.1531.7340.154.00
54 31 6 U14 FRENCH Chelsea SUR 17.0415.9415.9231.8657.325.00
55 82 8 U12 TOVARLAZA Oliver CHT 34.2416.2316.2132.4436.573.00
56 60 5 U10 HIGGS Eira-Mia ESX 16.6016.3617.0432.9652.406.00
57 16 4 MAS 2 COOPER Doug 16.5416.6416.4933.0333.608.00
58 15 7 U14 DE FRIEND Faye ESX 16.9716.4916.5933.0851.864.00
59 6 8 U14 DALTON Rosie SUR 16.7317.1417.0433.7748.773.00
60 3 5 U16 ATKINSON Molly CHT DNF23.8211.8035.6240.486.00
61 55 5 U12 HUGHES Lucy SUR 18.9818.9517.6736.6236.016.00
62 11 9 U14 IQBAL Amelia SUR 18.8218.7718.1136.8834.842.00
63 36 10 U14 RILEY Charlotte SUR 19.3819.4418.8438.2228.841.00
63 84 2 U8 TRESIDDER Freya SUR 20.4619.1219.1038.2228.8412.00
65 70 6 U10 WALL Tilly CHT 19.2819.2519.6538.5327.455.00
66 80 4 U10 MALEY George FLK 20.6021.8021.0241.62-9.678.00
9 U21 BIGGS Saul CHT DNF10.02DNFDNF
19 U18 SOUTHALL Merrick FLK DNSDNSDNSDNS
20 U14 BAILLIE Rory BRO DNSDNSDNSDNS
22 U18 RENDELL Callie SUR DNSDNSDNSDNS
25 U14 BUTCHER Eve SUR DNSDNSDNSDNS
27 MAS 1 ATKINSON Andrew CHT DNSDNSDNSDNS
32 U14 BREEN Ellen SUR DNSDNSDNSDNS
33 U16 WILLOWS April BRO DNSDNSDNSDNS
34 U21 BOTY Harry HEM DSQDNFDNFDNF
38 U14 HOLT Josie SUR DNSDNSDNSDNS
42 U16 CONVEY Rosie SUR DNSDNSDNSDNS
43 U14 HUDSON Tom DNSDNSDNSDNS
47 U16 BREEN Kate SUR DNSDNSDNSDNS
50 MAS 2 PROUDLOVE Andy BRO DNSDNSDNSDNS
52 U16 LEWIS Sonny CHT DNFDNF13.07DNF
54 U18 WHEELER Ryan CHT DNSDNSDNSDNS
63 U12 BUNTON Ryan CHT DNSDNSDNSDNS
64 U12 BROWN Ben BRO DNSDNSDNSDNS
71 U12 HOLT Eleanor SUR DNSDNSDNSDNS
75 U10 ATKINSON Liam CHT DNSDNSDNSDNS
76 U10 BUNTON Aimee CHT DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • LSERSA Summer Series: Best Performing Club
1 Bromley Race Club BRO 120.1415.00
2 Team Snowtrax TSN 122.7812.00
3 Folkestone Ski Club FLK 127.1010.00
4 Chatham CHT 132.258.00
5 Essex ESX 141.196.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1
1 2 34 BOTY Harry
1 3 84 TRESIDDER Freya MALEY George 80
1 4 36 RILEY Charlotte WALL Tilly 70
1 5 6 DALTON Rosie IQBAL Amelia 11
1 6 15 DE FRIEND Faye HUGHES Lucy 55
1 7 82 TOVARLAZA Oliver COOPER Doug 16
1 8 31 FRENCH Chelsea HIGGS Eira-Mia 60
1 9 81 DE FRIEND Kye GORDON Riley 66
1 10 40 MEADWAY Eddie DUMPLETON Isabel 49
1 11 77 KELLY Boden AMOS Brody 65
1 12 5 POVEY Claudette AMOS Lilly-Ella 56
1 13 26 HAMBLETON Chloe WATTS Charlie 73
1 14 86 MCDONALD Will RENDELL Maisie 57
1 15 21 GOODSELL Joshua HUGHES Alexandra 48
1 16 12 FABER Sophie SADLER Oliver 74
1 17 46 BLAKE Elspeth WHITMARSH-ALI Evie 79
1 18 62 SADLER Isabel TURNER-MOORE Sebastian 28
1 19 2 AMOS Martyn ENGLAND Alfie 61
1 20 45 HILLIARD Nigel MCDONALD Owen 72
1 21 24 RATTIGAN Alex GRECULA Adam 69
1 22 35 AYTON Lindsay WAKELING Joshua 1
1 23 78 TOMS Harry LEWIS Sonny 52
1 24 85 TOMS Felicity FABER Ryan 59
1 25 51 WESTON Ryan MIDSON Poppy 13
1 26 23 VALE Nikkie AYTON Lila 67
1 27 87 OLIVER Mark PUTMAN Daisy 83
1 28 10 OAKES Owen FOWLES Luke 41
1 29 37 VINCENT Ben MOORE Danica 4
1 30 68 PUTMAN Abigail TURNER-MOORE Ollie 30
1 31 3 ATKINSON Molly BOTY Nia 7
1 32 18 AYTON Evie THOMPSON Niamh 58
1 33 17 HILLIARD Charlotte FOWLES James 8
1 34 39 WILLIAMS-GRAVENER David BUNTON Paul 14
1 35 9 BIGGS Saul HILLIARD Jack 44
1 36 53 WILLOWS Laurence VALE Lauren 29
Round 2
2 1
2 2 BOTY Harry 34
2 3 70 WALL Tilly TRESIDDER Freya 84
2 4 80 MALEY George RILEY Charlotte 36
2 5 55 HUGHES Lucy DALTON Rosie 6
2 6 11 IQBAL Amelia DE FRIEND Faye 15
2 7 60 HIGGS Eira-Mia TOVARLAZA Oliver 82
2 8 16 COOPER Doug FRENCH Chelsea 31
2 9 49 DUMPLETON Isabel DE FRIEND Kye 81
2 10 66 GORDON Riley MEADWAY Eddie 40
2 11 56 AMOS Lilly-Ella KELLY Boden 77
2 12 65 AMOS Brody POVEY Claudette 5
2 13 57 RENDELL Maisie HAMBLETON Chloe 26
2 14 73 WATTS Charlie MCDONALD Will 86
2 15 74 SADLER Oliver GOODSELL Joshua 21
2 16 48 HUGHES Alexandra FABER Sophie 12
2 17 28 TURNER-MOORE Sebastian BLAKE Elspeth 46
2 18 79 WHITMARSH-ALI Evie SADLER Isabel 62
2 19 72 MCDONALD Owen AMOS Martyn 2
2 20 61 ENGLAND Alfie HILLIARD Nigel 45
2 21 1 WAKELING Joshua RATTIGAN Alex 24
2 22 69 GRECULA Adam AYTON Lindsay 35
2 23 59 FABER Ryan TOMS Harry 78
2 24 52 LEWIS Sonny TOMS Felicity 85
2 25 67 AYTON Lila WESTON Ryan 51
2 26 13 MIDSON Poppy VALE Nikkie 23
2 27 41 FOWLES Luke OLIVER Mark 87
2 28 83 PUTMAN Daisy OAKES Owen 10
2 29 30 TURNER-MOORE Ollie VINCENT Ben 37
2 30 4 MOORE Danica PUTMAN Abigail 68
2 31 58 THOMPSON Niamh ATKINSON Molly 3
2 32 7 BOTY Nia AYTON Evie 18
2 33 14 BUNTON Paul HILLIARD Charlotte 17
2 34 8 FOWLES James WILLIAMS-GRAVENER David 39
2 35 29 VALE Lauren BIGGS Saul 9
2 36 44 HILLIARD Jack WILLOWS Laurence 53
Round 3
3 1
3 2 34 BOTY Harry
3 3 70 WALL Tilly MALEY George 80
3 4 36 RILEY Charlotte TRESIDDER Freya 84
3 5 55 HUGHES Lucy IQBAL Amelia 11
3 6 15 DE FRIEND Faye DALTON Rosie 6
3 7 60 HIGGS Eira-Mia COOPER Doug 16
3 8 31 FRENCH Chelsea TOVARLAZA Oliver 82
3 9 49 DUMPLETON Isabel GORDON Riley 66
3 10 40 MEADWAY Eddie DE FRIEND Kye 81
3 11 56 AMOS Lilly-Ella AMOS Brody 65
3 12 5 POVEY Claudette KELLY Boden 77
3 13 57 RENDELL Maisie WATTS Charlie 73
3 14 86 MCDONALD Will HAMBLETON Chloe 26
3 15 74 SADLER Oliver HUGHES Alexandra 48
3 16 12 FABER Sophie GOODSELL Joshua 21
3 17 28 TURNER-MOORE Sebastian WHITMARSH-ALI Evie 79
3 18 62 SADLER Isabel BLAKE Elspeth 46
3 19 72 MCDONALD Owen ENGLAND Alfie 61
3 20 45 HILLIARD Nigel AMOS Martyn 2
3 21 1 WAKELING Joshua GRECULA Adam 69
3 22 35 AYTON Lindsay RATTIGAN Alex 24
3 23 59 FABER Ryan LEWIS Sonny 52
3 24 85 TOMS Felicity TOMS Harry 78
3 25 67 AYTON Lila MIDSON Poppy 13
3 26 23 VALE Nikkie WESTON Ryan 51
3 27 41 FOWLES Luke PUTMAN Daisy 83
3 28 10 OAKES Owen OLIVER Mark 87
3 29 30 TURNER-MOORE Ollie MOORE Danica 4
3 30 68 PUTMAN Abigail VINCENT Ben 37
3 31 58 THOMPSON Niamh BOTY Nia 7
3 32 18 AYTON Evie ATKINSON Molly 3
3 33 14 BUNTON Paul FOWLES James 8
3 34 39 WILLIAMS-GRAVENER David HILLIARD Charlotte 17
3 35 29 VALE Lauren HILLIARD Jack 44
3 36 53 WILLOWS Laurence BIGGS Saul 9
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Chatham Essex
Round 2
2 1 Bromley Chatham
2 2 Bowles Folkestone
Round 3
3 1 Bromley Bowles
3 2 Chatham Folkestone
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Team D Team E
1 2 Team C Team F
Round 2
2 1 Team A Team D
2 2 Team B Team F
Round 3
3 1 Team A Team B
3 2 Team D Team F