Snowtrax: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2018 - Round 6) (29 September 2018)

Date29 September 2018
SlopeSnowtrax
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Berkshire Race Squad: Team members not known (Berkshire Race Squad)
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Bowles: Team members not known (Bowles Ski Racing Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 2
  • Snowsport South Summer Series: Male Seniors
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 90 1 Male U18 SHEMMANS Jake ASR 7.547.617.677.540.0025.00
2 88 1 Female U18 VALE Lauren ASR 7.657.657.707.650.0025.00
3 92 1 Female U21 SHERING Nicole TSN 7.957.907.857.852.6125.00
4 105 1 Male Seniors BAKSH Peter DSQ8.067.907.904.7725.00
5 85 1 Male U16 TUBBS Charlie ASR 8.018.028.088.016.2325.00
6 76 1 Female U16 AYTON Evie BRO 8.138.128.128.126.1425.00
7 86 2 Male U16 VINCENT Ben TSN 8.568.138.198.137.8221.00
8 51 1 Male U12 HOUNSHAM Geno ASR 8.168.168.288.168.2225.00
9 94 1 Male Masters 1 ALLINGHAM Jonny TSN 8.388.508.188.188.4925.00
10 80 3 Male U16 MELLON-HENDRY Freddie ASR 8.288.208.278.208.7518.00
11 78 4 Male U16 FURSE-COPE Jack ASR 8.248.40DSQ8.249.2816.00
12 89 2 Male U18 WAKELING Joshua BOW 8.288.378.368.289.8121.00
13 50 2 Male U12 MITCHELL William ASR 8.328.658.598.3210.3421.00
14 54 3 Male U12 CROOK Preston TSN 8.378.458.678.3711.0118.00
14 102 1 Male Masters 2 OLIVER Mark BOW 8.678.548.378.3711.0125.00
16 91 3 Male U18 BARTLETT Jed TSN DSQ8.848.468.4612.2018.00
17 36 1 Female U12 RENDELL Maisie TSN 8.488.558.738.4810.8525.00
18 46 2 Female U12 PUTMAN Daisy TSN 8.508.568.798.5011.1121.00
19 33 1 Male U10 O'SULLIVAN Aidan TSN 8.54DSQ8.738.5413.2625.00
20 59 1 Female U14 TOMKINSON Isabella TSN 8.678.558.888.5511.7625.00
20 66 1 Female U14 VIMPANY Lara TSN 8.778.5521.568.5511.7625.00
22 70 1 Male U14 BROWN Ben BRO 8.598.738.598.5913.9325.00
23 26 2 Male U10 BARNES Hunter SAS 8.658.618.888.6114.1921.00
23 73 2 Female U16 GLADIN Amber TSN 8.618.878.838.6112.5521.00
25 39 3 Female U12 BEVERIDGE Alice ASR 8.888.67DSQ8.6713.3318.00
25 71 2 Male U14 HUTCHINGS Daniel SAS 8.678.748.998.6714.9921.00
27 65 3 Female U14 THOMPSON Niamh TSN 8.848.688.998.6813.4618.00
28 72 3 Female U16 LUCAS Brooke TSN 8.73DSQ9.268.7314.1218.00
29 61 4 Female U14 PUTMAN Abigail TSN 8.748.908.848.7414.2516.00
30 101 2 Male Masters 2 SCHMIDT Darren TSN 9.059.028.768.7616.1821.00
31 104 3 Male Masters 2 NAYLER Graham ALD 8.898.788.788.7816.4518.00
32 35 4 Female U12 VIMPANY Ellie TSN 8.868.848.848.8415.5616.00
32 42 4 Female U12 AYTON Lila BRO 8.868.848.858.8415.5616.00
34 44 6 Female U12 FLETCHER Caitlin ASR 9.119.258.868.8615.8214.00
35 56 4 Male U12 CASSIDY Hayden BRS 8.879.079.228.8717.6416.00
36 53 5 Male U12 ATKINS Zeke ASR 9.139.058.938.9318.4415.00
37 79 5 Male U16 PARTYKA Joe BRS 8.949.198.998.9418.5715.00
38 41 7 Female U12 HALL Ella TSN 9.008.959.218.9516.9913.00
39 82 6 Male U16 ATKINS Theo ASR 9.289.028.978.9718.9714.00
39 83 6 Male U16 WELBOURNE-JONES Morgan TSN DSQ9.328.978.9718.9714.00
41 69 3 Male U14 ATKINS Reuben ASR 9.199.029.289.0219.6318.00
42 63 5 Female U14 MILLER Imogen SAS 9.189.089.159.0818.6915.00
43 96 2 Male Masters 1 HUELIN Christopher CHT 9.309.149.119.1120.8221.00
44 13 1 Male U8 MATTHEWS Alfred SAS DSQ9.609.229.2222.2825.00
44 45 8 Female U12 METCALF Elizabeth TSN DSQ9.22DSQ9.2220.5212.00
46 52 6 Male U12 HILLIER Nicholas SAS 9.249.869.779.2422.5514.00
47 67 4 Male U14 EVEREST Toby BOW 9.349.299.269.2622.8116.00
48 43 9 Female U12 CLIFTON Nichole TSN 9.439.539.309.3021.5711.00
49 103 4 Male Masters 2 HILLIARD Nigel BOW 9.649.399.329.3223.6116.00
50 16 1 Female U10 HINTON Ruby TSN 9.419.719.339.3321.9625.00
51 95 3 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 9.459.369.449.3624.1418.00
52 11 2 Male U8 O'SULLIVAN Zachary TSN 9.7610.089.389.3824.4021.00
53 77 4 Female U16 BLAKE Elspeth ASR 9.559.449.419.4123.0116.00
54 60 6 Female U14 GREENHALGH Holly TSN 9.989.449.579.4423.4014.00
55 38 10 Female U12 HORSBURGH Jess TSN 9.669.529.469.4623.6610.00
56 58 7 Female U14 FLITTON Zoe BRS 9.90DSQ9.499.4924.0513.00
57 93 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 9.849.589.529.5224.4425.00
58 24 2 Female U10 TRESIDDER Freya ASR 9.659.639.739.6325.8821.00
59 98 4 Male Masters 1 O'SULLIVAN Richard TSN 10.149.909.679.6728.2516.00
60 20 3 Female U10 EVEREST Phoebe BOW 9.929.759.779.7527.4518.00
61 10 3 Male U8 HUELIN Joshua CHT 10.079.7810.009.7829.7118.00
62 27 3 Male U10 WONTNER Rufus BOW DSQ9.819.879.8130.1118.00
63 37 11 Female U12 DRISCOLL Phoebe TSN 9.979.939.829.8228.379.00
64 32 4 Male U10 MARTIN JJ TSN 9.849.8410.379.8430.5016.00
65 81 8 Male U16 SUMMERS Connor TSN 9.85DSQ9.979.8530.6412.00
66 40 12 Female U12 MACE Ellie TSN 9.9410.1210.419.9429.938.00
67 21 4 Female U10 CASSIDY Genevieve BRS 10.349.9910.259.9930.5916.00
68 34 5 Male U10 GORVIN Ben TSN 10.2910.1310.2310.1334.3515.00
68 47 7 Male U12 KOVACS Jozsef TSN 10.7110.1310.1710.1334.3513.00
70 84 9 Male U16 ROSS-OSBORNE Henry SAS DSQ10.4910.1510.1534.6211.00
71 29 6 Male U10 JAMES David TSN 10.7310.1812.8910.1835.0114.00
72 6 1 Female U8 FLITTON Lily BRS 10.5110.2110.3310.2133.4625.00
73 87 2 Female U18 ARTHUR April TSN DSQDSQ10.2410.2433.8621.00
74 9 4 Male U8 BAXTER-FOX Maximus TSN 10.3110.55DSQ10.3136.7416.00
75 30 7 Male U10 MCCOMISH Christopher TSN 10.7210.6310.8510.6340.9813.00
76 8 5 Male U8 GREENLAND Samuel TSN 10.6610.7311.0410.6641.3815.00
77 68 5 Male U14 SAWDON Benjamin TSN 11.1111.3610.7810.7842.9715.00
78 62 8 Female U14 MELLON BACKHOUSE Isabella ASR 11.2411.0511.5311.0544.4412.00
79 7 2 Female U8 OLIVER Rosie TSN 11.3111.5811.1411.1445.6221.00
80 99 5 Male Masters 1 SAWDON Jon TSN 11.7511.2411.2211.2248.8115.00
81 25 5 Female U10 BLAIR Poppy TSN DSQ11.7411.5711.5751.2415.00
82 55 8 Male U12 LAMBERT Oliver 11.7011.6911.8111.6955.0412.00
83 12 6 Male U8 MELLON BACKHOUSE Edmund ASR 12.0711.8211.7011.7055.1714.00
84 17 6 Female U10 TOWNSEND Mathilda BRO 12.3511.8012.1911.8054.2514.00
85 57 9 Female U14 BURKE JESSICA TSN 12.0712.9212.2512.0757.7811.00
86 23 7 Female U10 KNIGHT Morgan TSN 12.5212.2212.7512.2259.7413.00
87 22 8 Female U10 SMITH Zara TSN 12.3612.4012.3812.3661.5712.00
88 75 5 Female U16 MOYLAN Imogen ASR 12.8212.9112.3812.3861.8315.00
89 19 9 Female U10 WILSON Grace TSN 13.0512.8212.6512.6565.3611.00
90 15 10 Female U10 HALSTEAD Georgina TSN 12.8613.0513.2112.8668.1010.00
91 18 11 Female U10 GLADIN Violet ESX 12.9813.3713.2112.9869.679.00
92 28 8 Male U10 FOUCH Alexander TSN 13.4513.2013.8013.2075.0712.00
93 100 1 Female Masters 2 MARTIN tina TSN 15.1414.2414.1114.1184.4425.00
94 4 3 Female U8 ALLDRICK Daisy TSN 20.2714.3614.1814.1885.3618.00
95 14 7 Male U8 SHRIMPTON Zac TSN 14.5414.4814.5714.4892.0413.00
96 5 4 Female U8 SAWDON Alice TSN 15.2214.5815.1514.5890.5916.00
97 48 9 Male U12 JARDINE Sean TSN 15.1214.7215.1914.7295.2311.00
98 1 5 Female U8 GORVIN Ella TSN 16.1617.78DSQ16.16111.2415.00
99 2 6 Female U8 WILSON Cherry TSN 17.01DSQ16.1916.19111.6314.00
31 Male U10 GARDINER Liam BRS DNSDNSDNSDNS
49 Male U12 KINLEY Alfie SAS DNSDNSDNSDNS
64 Female U14 WHITE Imogen SAS DNSDNSDNSDNS
74 Female U16 WITHEROW Alex TSN DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Aldershot Ski Race Club ASR 25.1525.00
2 Team Snowtrax TSN 25.3521.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 27.0718.00
4 Berkshire Race Squad BRS 29.0716.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 31.4025.00
2 Team Snowtrax TSN 33.6921.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 1 GORVIN Ella
1 2 48 JARDINE Sean WILSON Cherry 2
1 3 4 ALLDRICK Daisy SAWDON Alice 5
1 4 100 MARTIN tina SHRIMPTON Zac 14
1 5 15 HALSTEAD Georgina FOUCH Alexander 28
1 6 19 WILSON Grace GLADIN Violet 18
1 7 23 KNIGHT Morgan MOYLAN Imogen 75
1 8 57 BURKE JESSICA SMITH Zara 22
1 9 55 LAMBERT Oliver TOWNSEND Mathilda 17
1 10 25 BLAIR Poppy MELLON BACKHOUSE Edmund 12
1 11 62 MELLON BACKHOUSE Isabella SAWDON Jon 99
1 12 68 SAWDON Benjamin OLIVER Rosie 7
1 13 9 BAXTER-FOX Maximus GREENLAND Samuel 8
1 14 87 ARTHUR April MCCOMISH Christopher 30
1 15 84 ROSS-OSBORNE Henry FLITTON Lily 6
1 16 47 KOVACS Jozsef JAMES David 29
1 17 40 MACE Ellie GORVIN Ben 34
1 18 81 SUMMERS Connor CASSIDY Genevieve 21
1 19 27 WONTNER Rufus MARTIN JJ 32
1 20 10 HUELIN Joshua DRISCOLL Phoebe 37
1 21 24 TRESIDDER Freya EVEREST Phoebe 20
1 22 93 AYTON Lindsay O'SULLIVAN Richard 98
1 23 60 GREENHALGH Holly FLITTON Zoe 58
1 24 77 BLAKE Elspeth HORSBURGH Jess 38
1 25 16 HINTON Ruby O'SULLIVAN Zachary 11
1 26 103 HILLIARD Nigel CROOK Stuart 95
1 27 52 HILLIER Nicholas CLIFTON Nichole 43
1 28 45 METCALF Elizabeth EVEREST Toby 67
1 29 63 MILLER Imogen MATTHEWS Alfred 13
1 30 69 ATKINS Reuben HUELIN Christopher 96
1 31 41 HALL Ella WELBOURNE-JONES Morgan 83
1 32 79 PARTYKA Joe ATKINS Theo 82
1 33 44 FLETCHER Caitlin ATKINS Zeke 53
1 34 42 AYTON Lila CASSIDY Hayden 56
1 35 101 SCHMIDT Darren VIMPANY Ellie 35
1 36 61 PUTMAN Abigail NAYLER Graham 104
1 37 71 HUTCHINGS Daniel LUCAS Brooke 72
1 38 39 BEVERIDGE Alice THOMPSON Niamh 65
1 39 70 BROWN Ben GLADIN Amber 73
1 40 66 VIMPANY Lara BARNES Hunter 26
1 41 46 PUTMAN Daisy TOMKINSON Isabella 59
1 42 36 RENDELL Maisie O'SULLIVAN Aidan 33
1 43 54 CROOK Preston BARTLETT Jed 91
1 44 50 MITCHELL William OLIVER Mark 102
1 45 80 MELLON-HENDRY Freddie WAKELING Joshua 89
1 46 94 ALLINGHAM Jonny FURSE-COPE Jack 78
1 47 76 AYTON Evie HOUNSHAM Geno 51
1 48 85 TUBBS Charlie VINCENT Ben 86
1 49 88 VALE Lauren BAKSH Peter 105
1 50 90 SHEMMANS Jake SHERING Nicole 92
Round 2
2 1 2 WILSON Cherry GORVIN Ella 1
2 2 JARDINE Sean 48
2 3 14 SHRIMPTON Zac ALLDRICK Daisy 4
2 4 5 SAWDON Alice MARTIN tina 100
2 5 18 GLADIN Violet HALSTEAD Georgina 15
2 6 28 FOUCH Alexander WILSON Grace 19
2 7 22 SMITH Zara KNIGHT Morgan 23
2 8 75 MOYLAN Imogen BURKE JESSICA 57
2 9 12 MELLON BACKHOUSE Edmund LAMBERT Oliver 55
2 10 17 TOWNSEND Mathilda BLAIR Poppy 25
2 11 7 OLIVER Rosie MELLON BACKHOUSE Isabella 62
2 12 99 SAWDON Jon SAWDON Benjamin 68
2 13 30 MCCOMISH Christopher BAXTER-FOX Maximus 9
2 14 8 GREENLAND Samuel ARTHUR April 87
2 15 29 JAMES David ROSS-OSBORNE Henry 84
2 16 6 FLITTON Lily KOVACS Jozsef 47
2 17 21 CASSIDY Genevieve MACE Ellie 40
2 18 34 GORVIN Ben SUMMERS Connor 81
2 19 37 DRISCOLL Phoebe WONTNER Rufus 27
2 20 32 MARTIN JJ HUELIN Joshua 10
2 21 98 O'SULLIVAN Richard TRESIDDER Freya 24
2 22 20 EVEREST Phoebe AYTON Lindsay 93
2 23 38 HORSBURGH Jess GREENHALGH Holly 60
2 24 58 FLITTON Zoe BLAKE Elspeth 77
2 25 95 CROOK Stuart HINTON Ruby 16
2 26 11 O'SULLIVAN Zachary HILLIARD Nigel 103
2 27 67 EVEREST Toby HILLIER Nicholas 52
2 28 43 CLIFTON Nichole METCALF Elizabeth 45
2 29 96 HUELIN Christopher MILLER Imogen 63
2 30 13 MATTHEWS Alfred ATKINS Reuben 69
2 31 82 ATKINS Theo HALL Ella 41
2 32 83 WELBOURNE-JONES Morgan PARTYKA Joe 79
2 33 56 CASSIDY Hayden FLETCHER Caitlin 44
2 34 53 ATKINS Zeke AYTON Lila 42
2 35 104 NAYLER Graham SCHMIDT Darren 101
2 36 35 VIMPANY Ellie PUTMAN Abigail 61
2 37 65 THOMPSON Niamh HUTCHINGS Daniel 71
2 38 72 LUCAS Brooke BEVERIDGE Alice 39
2 39 26 BARNES Hunter BROWN Ben 70
2 40 73 GLADIN Amber VIMPANY Lara 66
2 41 33 O'SULLIVAN Aidan PUTMAN Daisy 46
2 42 59 TOMKINSON Isabella RENDELL Maisie 36
2 43 102 OLIVER Mark CROOK Preston 54
2 44 91 BARTLETT Jed MITCHELL William 50
2 45 78 FURSE-COPE Jack MELLON-HENDRY Freddie 80
2 46 89 WAKELING Joshua ALLINGHAM Jonny 94
2 47 86 VINCENT Ben AYTON Evie 76
2 48 51 HOUNSHAM Geno TUBBS Charlie 85
2 49 92 SHERING Nicole VALE Lauren 88
2 50 105 BAKSH Peter SHEMMANS Jake 90
Round 3
3 1 2 WILSON Cherry
3 2 48 JARDINE Sean GORVIN Ella 1
3 3 14 SHRIMPTON Zac SAWDON Alice 5
3 4 100 MARTIN tina ALLDRICK Daisy 4
3 5 18 GLADIN Violet FOUCH Alexander 28
3 6 19 WILSON Grace HALSTEAD Georgina 15
3 7 22 SMITH Zara MOYLAN Imogen 75
3 8 57 BURKE JESSICA KNIGHT Morgan 23
3 9 12 MELLON BACKHOUSE Edmund TOWNSEND Mathilda 17
3 10 25 BLAIR Poppy LAMBERT Oliver 55
3 11 7 OLIVER Rosie SAWDON Jon 99
3 12 68 SAWDON Benjamin MELLON BACKHOUSE Isabella 62
3 13 30 MCCOMISH Christopher GREENLAND Samuel 8
3 14 87 ARTHUR April BAXTER-FOX Maximus 9
3 15 29 JAMES David FLITTON Lily 6
3 16 47 KOVACS Jozsef ROSS-OSBORNE Henry 84
3 17 21 CASSIDY Genevieve GORVIN Ben 34
3 18 81 SUMMERS Connor MACE Ellie 40
3 19 37 DRISCOLL Phoebe MARTIN JJ 32
3 20 10 HUELIN Joshua WONTNER Rufus 27
3 21 98 O'SULLIVAN Richard EVEREST Phoebe 20
3 22 93 AYTON Lindsay TRESIDDER Freya 24
3 23 38 HORSBURGH Jess FLITTON Zoe 58
3 24 77 BLAKE Elspeth GREENHALGH Holly 60
3 25 95 CROOK Stuart O'SULLIVAN Zachary 11
3 26 103 HILLIARD Nigel HINTON Ruby 16
3 27 67 EVEREST Toby CLIFTON Nichole 43
3 28 45 METCALF Elizabeth HILLIER Nicholas 52
3 29 96 HUELIN Christopher MATTHEWS Alfred 13
3 30 69 ATKINS Reuben MILLER Imogen 63
3 31 82 ATKINS Theo WELBOURNE-JONES Morgan 83
3 32 79 PARTYKA Joe HALL Ella 41
3 33 56 CASSIDY Hayden ATKINS Zeke 53
3 34 42 AYTON Lila FLETCHER Caitlin 44
3 35 104 NAYLER Graham VIMPANY Ellie 35
3 36 61 PUTMAN Abigail SCHMIDT Darren 101
3 37 65 THOMPSON Niamh LUCAS Brooke 72
3 38 39 BEVERIDGE Alice HUTCHINGS Daniel 71
3 39 26 BARNES Hunter GLADIN Amber 73
3 40 66 VIMPANY Lara BROWN Ben 70
3 41 33 O'SULLIVAN Aidan TOMKINSON Isabella 59
3 42 36 RENDELL Maisie PUTMAN Daisy 46
3 43 102 OLIVER Mark BARTLETT Jed 91
3 44 50 MITCHELL William CROOK Preston 54
3 45 78 FURSE-COPE Jack WAKELING Joshua 89
3 46 94 ALLINGHAM Jonny MELLON-HENDRY Freddie 80
3 47 86 VINCENT Ben HOUNSHAM Geno 51
3 48 85 TUBBS Charlie AYTON Evie 76
3 49 92 SHERING Nicole BAKSH Peter 105
3 50 90 SHEMMANS Jake VALE Lauren 88
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Aldershot B Bowles
1 2 Snowtrax A Berkshire Race Squad
1 3 Snowtrax B SASA
Round 2
2 1 Aldershot A Bowles
2 2 Snowtrax A Snowtrax B
Round 3
3 1 Bowles Snowtrax B
3 2 Aldershot A Snowtrax A
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Hotel India
1 2 Golf Juliet
Round 2
2 1 Alpha India
2 2 Delta Echo
2 3 Bravo Juliet
2 4 Charlie Foxtrot
Round 3
3 1 India Echo
3 2 Juliet Charlie
Round 4
4 1 India Charlie
4 2 Echo Juliet