Southampton Alpine Centre: Snowsport South (Snowsport South Summer Series 2019 - Round 5) (14 September 2019)

Date14 September 2019
SlopeSouthampton Alpine Centre
FormatSnowsport South
StatusResults Available
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
Individual Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
Aldershot B: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Aldershot A: Team members not known (Aldershot Ski Race Club)
Snowtrax B: Team members not known (Team Snowtrax)
Bromley: Team members not known (Bromley Race Club)
Snowtrax A: Team members not known (Team Snowtrax)
SASA: Team members not known (Southampton Area Ski Association)
Rank Bib (Rk) Cat. Name ClubRun 1Run 2Run 3 Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Female
  • Snowsport South Summer Series: % behind Fastest Male
  • Snowsport South Summer Series: Female Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Female U10
  • Snowsport South Summer Series: Female U12
  • Snowsport South Summer Series: Female U14
  • Snowsport South Summer Series: Female U16
  • Snowsport South Summer Series: Female U18
  • Snowsport South Summer Series: Female U21
  • Snowsport South Summer Series: Female U8
  • Snowsport South Summer Series: Male Masters 1
  • Snowsport South Summer Series: Male U10
  • Snowsport South Summer Series: Male U12
  • Snowsport South Summer Series: Male U14
  • Snowsport South Summer Series: Male U16
  • Snowsport South Summer Series: Male U18
  • Snowsport South Summer Series: Male U8
1 88 1 Female U21 SHERING Nicole TSN 9.769.759.699.690.0025.00
2 87 1 Male U18 VINCENT Ben TSN 9.889.799.859.790.0025.00
3 67 1 Male U14 BROWN Ben BRO 10.109.9810.049.981.9425.00
4 76 1 Female U16 TRUST Emma ASR 10.4110.3010.1210.124.4425.00
5 84 1 Female U18 AYTON Evie BRO 10.14DSQDSQ10.144.6425.00
6 80 1 Male U16 PARTYKA Joe BRS 10.1510.2210.2410.153.6825.00
7 58 2 Male U14 HOUNSHAM Geno ASR 10.5610.3010.5210.305.2121.00
8 53 1 Female U14 SARKAR Anna ESX 10.4610.3910.5510.397.2225.00
9 56 2 Female U14 PUTMAN Abigail ASR 10.5410.4710.7310.478.0521.00
10 68 3 Male U14 ATKINS Reuben ASR 11.1310.7710.5510.557.7618.00
10 79 2 Male U16 HUMPHREY Nick ASR 10.7510.55DSQ10.557.7621.00
12 96 1 Male U12 MITCHELL William ASR 10.7510.6110.6210.618.3825.00
13 72 4 Male U14 EVEREST Toby BOW DSQ10.6710.8010.678.9916.00
14 55 3 Female U14 PUTMAN Daisy ASR 10.9710.8311.0910.8311.7618.00
14 60 5 Male U14 CROOK Preston TSN 10.8820.4110.8310.8310.6215.00
16 28 1 Female U12 EVEREST Phoebe BOW 11.1310.8710.9310.8712.1825.00
17 85 2 Female U18 BLAKE Elspeth ASR 11.2711.1210.8810.8812.2821.00
18 74 2 Female U16 WHITMARSH-ALI Evie CHT 10.9010.89DSQ10.8912.3821.00
19 33 2 Female U12 BEVERIDGE Alice ASR 10.9210.9310.9010.9012.4921.00
20 51 4 Female U14 AYTON Lila BRO 10.9410.91DSQ10.9112.5916.00
21 73 3 Female U16 ALEY Lauren BRS 11.6811.1210.9210.9212.6918.00
21 75 3 Female U16 HAMBLETON Chloe ASR 11.5911.1010.9210.9212.6918.00
23 38 2 Male U12 O'SULLIVAN Aidan TSN 10.9711.0311.1210.9712.0521.00
24 40 3 Male U12 BABER Jacob ASR 11.4311.0811.2411.0813.1818.00
24 95 3 Female U12 TRESIDDER Freya ASR 11.0811.7011.4311.0814.3418.00
26 83 3 Female U18 HOGBEN Olivia ASR 11.1511.1611.3211.1515.0718.00
27 77 3 Male U16 HUTCHINGS Daniel SAS 11.17DSQDSQ11.1714.1018.00
28 22 1 Male U10 HUELIN Joshua CHT 11.1911.4511.4711.1914.3025.00
29 82 4 Female U18 FORTE Rebecca BRO DSQ11.6611.2011.2015.5816.00
30 32 4 Female U12 RENDELL Maisie TSN 11.2611.6511.2811.2616.2016.00
31 20 2 Male U10 O'SULLIVAN Zachary TSN 11.3311.5211.5611.3315.7321.00
32 25 3 Male U10 BARNES Hunter SAS 11.3411.4311.3911.3415.8318.00
33 34 5 Female U12 RODDICK Isla ASR 11.3711.5011.4411.3717.3415.00
34 43 4 Male U12 CARTER-BELL Akai TSN DSQ11.7511.4311.4316.7516.00
35 9 1 Male U8 GREENLAND Samuel SAS 11.4811.5011.5011.4817.2625.00
36 41 5 Male U12 KINLEY Alfie SAS 12.2811.5411.5311.5317.7715.00
36 61 6 Male U14 WILLOUGHBY Joseph ESX 11.7311.53DSQ11.5317.7714.00
38 50 5 Female U14 INGRAM Rafaella ASR 11.5711.5511.7111.5519.2015.00
39 12 1 Female U10 FLITTON Lily BRS 11.7811.5611.5911.5619.3025.00
40 17 2 Female U10 FIELDING Sophia ASR 12.0411.8211.6011.6019.7121.00
41 86 5 Female U18 BEVERIDGE Auriel ASR 11.9712.0111.7111.7120.8515.00
42 81 4 Male U16 PRITCHARD Alex ASR 12.1811.9411.9211.9221.7616.00
43 10 2 Male U8 BAXTER-FOX Maximus TSN DSQ11.9712.6011.9722.2721.00
44 78 5 Male U16 DAW John SAS 12.3912.3412.0112.0122.6815.00
45 89 1 Female Masters 1 AYTON Lindsay BRO 12.3812.1512.3412.1525.3925.00
46 35 6 Male U12 NEWTON Harvey TSN 12.3013.2612.2012.2024.6214.00
47 59 7 Male U14 HILLIER Nicholas SAS 12.3512.5012.2412.2425.0313.00
48 39 7 Male U12 MCCOMISH Christopher TSN 12.3212.4012.4312.3225.8413.00
49 91 1 Male Masters 1 FORTE Anthony BOW 13.0312.5812.3312.3325.9425.00
50 57 6 Female U14 GREENHALGH Holly SAS DSQ12.3412.4512.3427.3514.00
51 71 8 Male U14 EVANS Toby TSN 12.42DSQ13.9812.4226.8612.00
52 15 3 Female U10 HINTON Ruby TSN 12.8612.4920.4812.4928.9018.00
53 63 9 Male U14 LAMBERT Olly ASR 13.0013.1312.5212.5227.8911.00
54 31 6 Female U12 DRISCOLL Phoebe TSN 12.7712.5513.5712.5529.5114.00
55 62 10 Male U14 ULATOWSKI Jakub CHT 12.56DSQ12.6812.5628.2910.00
56 65 11 Male U14 WILSON Jack SAS DSQDSQ12.6812.6829.529.00
56 90 2 Male Masters 1 CROOK Stuart TSN 13.2612.6812.8012.6829.5221.00
58 30 7 Female U12 HARDY Keira ESX 13.0513.1013.4913.0534.6713.00
58 54 7 Female U14 METCALF Elizabeth TSN 14.3013.05DSQ13.0534.6713.00
60 93 1 Female U8 WELSH Jolie ASR 13.1213.2213.1213.1235.4025.00
61 36 8 Male U12 SURNIN-BAIRD Ilya TSN DSQ13.1513.3613.1534.3212.00
62 52 8 Female U14 CLIFTON Nichole TSN DSQ13.6513.4713.4739.0112.00
63 27 8 Female U12 BLAIR Poppy TSN 24.0014.1413.5913.5940.2512.00
64 26 4 Male U10 GOVIER Oliver TSN 14.2813.61DSQ13.6139.0216.00
65 94 5 Male U10 WELSH Gabriel ASR 14.0813.6613.6213.6239.1215.00
66 18 4 Female U10 TOWNSEND Mathilda BRO DSQ13.67DSQ13.6741.0716.00
67 37 9 Male U12 MARTIN JJ TSN 14.4714.07DSQ14.0743.7211.00
68 24 6 Male U10 FOUCH Alexander TSN 14.1514.5414.8114.1544.5414.00
69 66 12 Male U14 SAWDON Benjamin TSN 14.3614.3114.4414.3146.178.00
70 29 9 Female U12 SMITH Zara SAS 14.4614.66DSQ14.4649.2311.00
71 19 7 Male U10 HILLIER Jack SAS 15.8614.6114.8714.6149.2313.00
72 42 10 Male U12 BIGGAR Cameron BRS 17.0815.7915.6315.6359.6510.00
73 16 5 Female U10 MUNDAY Macy SAS 16.1116.4916.3816.1166.2515.00
74 7 2 Female U8 BAXTER-FOX Evangeline TSN 16.4116.4816.3816.3869.0421.00
75 6 3 Female U8 HART Imogen SAS 16.4616.7117.0416.4669.8718.00
76 11 6 Female U10 SAWDON Alice TSN 17.6518.2618.7117.6582.1514.00
77 2 4 Female U8 WATTS Sienna Lily TSN DSQ18.6518.1218.1287.0016.00
78 70 13 Male U14 COLLYER-TODD Lucas BRS DSQDSQ19.4519.4598.677.00
79 13 7 Female U10 BIGGAR Seren BRS 21.3220.04DSQ20.04106.8113.00
80 5 5 Female U8 CARTER-BELL Sennen TSN DSQDSQ23.7123.71144.6915.00
81 4 6 Female U8 TOWNSEND Florence BRO 33.5526.0525.0625.06158.6214.00
82 1 7 Female U8 PALUCH Keira SAS DSQ61.9042.7242.72340.8713.00
8 Male U8 MATTHEWS Darcy SAS DNSDNSDNSDNS
14 Female U10 RICHMOND Sophie CHT DNSDNSDNSDNS
21 Male U10 MATTHEWS Alfred SAS DNSDNSDNSDNS
23 Male U10 RICHMOND William CHT DNSDNSDNSDNS
44 Male U12 MESSINGER Grant DSQDSQDSQDNF
64 Male U14 ATKINS Zeke ASR DNSDNSDNSDNS
69 Male U14 PENNECK Alexander ESX DNSDNSDNSDNS
92 Female Masters 2 MARTIN tina TSN DNSDNSDNSDNS
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U11
1 Aldershot Ski Race Club ASR 32.5925.00
2 Team Snowtrax TSN 33.5621.00
3 Southampton Area Ski Association SAS 34.3518.00
4 Berkshire Race Squad BRS 47.2316.00
Rank Bib (Rk) Cat. Name Club Overall TimePoints
  • Snowsport South Summer Series: Club Teams: U16
1 Aldershot Ski Race Club ASR 41.4425.00
2 Bromley Race Club BRO 42.2321.00
3 Team Snowtrax TSN 46.0918.00
4 Southampton Area Ski Association SAS 47.7616.00
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 1 PALUCH Keira
1 2 4 TOWNSEND Florence MESSINGER Grant 44
1 3 70 COLLYER-TODD Lucas CARTER-BELL Sennen 5
1 4 2 WATTS Sienna Lily BIGGAR Seren 13
1 5 7 BAXTER-FOX Evangeline SAWDON Alice 11
1 6 16 MUNDAY Macy HART Imogen 6
1 7 29 SMITH Zara BIGGAR Cameron 42
1 8 66 SAWDON Benjamin HILLIER Jack 19
1 9 18 TOWNSEND Mathilda FOUCH Alexander 24
1 10 94 WELSH Gabriel MARTIN JJ 37
1 11 52 CLIFTON Nichole GOVIER Oliver 26
1 12 36 SURNIN-BAIRD Ilya BLAIR Poppy 27
1 13 30 HARDY Keira WELSH Jolie 93
1 14 90 CROOK Stuart METCALF Elizabeth 54
1 15 31 DRISCOLL Phoebe WILSON Jack 65
1 16 63 LAMBERT Olly ULATOWSKI Jakub 62
1 17 57 GREENHALGH Holly HINTON Ruby 15
1 18 91 FORTE Anthony EVANS Toby 71
1 19 35 NEWTON Harvey MCCOMISH Christopher 39
1 20 89 AYTON Lindsay HILLIER Nicholas 59
1 21 81 PRITCHARD Alex DAW John 78
1 22 86 BEVERIDGE Auriel BAXTER-FOX Maximus 10
1 23 50 INGRAM Rafaella FIELDING Sophia 17
1 24 61 WILLOUGHBY Joseph FLITTON Lily 12
1 25 43 CARTER-BELL Akai KINLEY Alfie 41
1 26 34 RODDICK Isla GREENLAND Samuel 9
1 27 32 RENDELL Maisie BARNES Hunter 25
1 28 82 FORTE Rebecca O'SULLIVAN Zachary 20
1 29 83 HOGBEN Olivia HUELIN Joshua 22
1 30 40 BABER Jacob HUTCHINGS Daniel 77
1 31 75 HAMBLETON Chloe TRESIDDER Freya 95
1 32 73 ALEY Lauren O'SULLIVAN Aidan 38
1 33 74 WHITMARSH-ALI Evie AYTON Lila 51
1 34 85 BLAKE Elspeth BEVERIDGE Alice 33
1 35 55 PUTMAN Daisy EVEREST Phoebe 28
1 36 72 EVEREST Toby CROOK Preston 60
1 37 68 ATKINS Reuben MITCHELL William 96
1 38 56 PUTMAN Abigail HUMPHREY Nick 79
1 39 80 PARTYKA Joe SARKAR Anna 53
1 40 84 AYTON Evie HOUNSHAM Geno 58
1 41 87 VINCENT Ben TRUST Emma 76
1 42 88 SHERING Nicole BROWN Ben 67
Round 2
2 1 44 MESSINGER Grant PALUCH Keira 1
2 2 TOWNSEND Florence 4
2 3 13 BIGGAR Seren COLLYER-TODD Lucas 70
2 4 5 CARTER-BELL Sennen WATTS Sienna Lily 2
2 5 6 HART Imogen BAXTER-FOX Evangeline 7
2 6 11 SAWDON Alice MUNDAY Macy 16
2 7 19 HILLIER Jack SMITH Zara 29
2 8 42 BIGGAR Cameron SAWDON Benjamin 66
2 9 37 MARTIN JJ TOWNSEND Mathilda 18
2 10 24 FOUCH Alexander WELSH Gabriel 94
2 11 27 BLAIR Poppy CLIFTON Nichole 52
2 12 26 GOVIER Oliver SURNIN-BAIRD Ilya 36
2 13 54 METCALF Elizabeth HARDY Keira 30
2 14 93 WELSH Jolie CROOK Stuart 90
2 15 62 ULATOWSKI Jakub DRISCOLL Phoebe 31
2 16 65 WILSON Jack LAMBERT Olly 63
2 17 71 EVANS Toby GREENHALGH Holly 57
2 18 15 HINTON Ruby FORTE Anthony 91
2 19 59 HILLIER Nicholas NEWTON Harvey 35
2 20 39 MCCOMISH Christopher AYTON Lindsay 89
2 21 10 BAXTER-FOX Maximus PRITCHARD Alex 81
2 22 78 DAW John BEVERIDGE Auriel 86
2 23 12 FLITTON Lily INGRAM Rafaella 50
2 24 17 FIELDING Sophia WILLOUGHBY Joseph 61
2 25 9 GREENLAND Samuel CARTER-BELL Akai 43
2 26 41 KINLEY Alfie RODDICK Isla 34
2 27 20 O'SULLIVAN Zachary RENDELL Maisie 32
2 28 25 BARNES Hunter FORTE Rebecca 82
2 29 77 HUTCHINGS Daniel HOGBEN Olivia 83
2 30 22 HUELIN Joshua BABER Jacob 40
2 31 38 O'SULLIVAN Aidan HAMBLETON Chloe 75
2 32 95 TRESIDDER Freya ALEY Lauren 73
2 33 33 BEVERIDGE Alice WHITMARSH-ALI Evie 74
2 34 51 AYTON Lila BLAKE Elspeth 85
2 35 60 CROOK Preston PUTMAN Daisy 55
2 36 28 EVEREST Phoebe EVEREST Toby 72
2 37 79 HUMPHREY Nick ATKINS Reuben 68
2 38 96 MITCHELL William PUTMAN Abigail 56
2 39 58 HOUNSHAM Geno PARTYKA Joe 80
2 40 53 SARKAR Anna AYTON Evie 84
2 41 67 BROWN Ben VINCENT Ben 87
2 42 76 TRUST Emma SHERING Nicole 88
Round 3
3 1 44 MESSINGER Grant
3 2 4 TOWNSEND Florence PALUCH Keira 1
3 3 13 BIGGAR Seren CARTER-BELL Sennen 5
3 4 2 WATTS Sienna Lily COLLYER-TODD Lucas 70
3 5 6 HART Imogen SAWDON Alice 11
3 6 16 MUNDAY Macy BAXTER-FOX Evangeline 7
3 7 19 HILLIER Jack BIGGAR Cameron 42
3 8 66 SAWDON Benjamin SMITH Zara 29
3 9 37 MARTIN JJ FOUCH Alexander 24
3 10 94 WELSH Gabriel TOWNSEND Mathilda 18
3 11 27 BLAIR Poppy GOVIER Oliver 26
3 12 36 SURNIN-BAIRD Ilya CLIFTON Nichole 52
3 13 54 METCALF Elizabeth WELSH Jolie 93
3 14 90 CROOK Stuart HARDY Keira 30
3 15 62 ULATOWSKI Jakub WILSON Jack 65
3 16 63 LAMBERT Olly DRISCOLL Phoebe 31
3 17 71 EVANS Toby HINTON Ruby 15
3 18 91 FORTE Anthony GREENHALGH Holly 57
3 19 59 HILLIER Nicholas MCCOMISH Christopher 39
3 20 89 AYTON Lindsay NEWTON Harvey 35
3 21 10 BAXTER-FOX Maximus DAW John 78
3 22 86 BEVERIDGE Auriel PRITCHARD Alex 81
3 23 12 FLITTON Lily FIELDING Sophia 17
3 24 61 WILLOUGHBY Joseph INGRAM Rafaella 50
3 25 9 GREENLAND Samuel KINLEY Alfie 41
3 26 34 RODDICK Isla CARTER-BELL Akai 43
3 27 20 O'SULLIVAN Zachary BARNES Hunter 25
3 28 82 FORTE Rebecca RENDELL Maisie 32
3 29 77 HUTCHINGS Daniel HUELIN Joshua 22
3 30 40 BABER Jacob HOGBEN Olivia 83
3 31 38 O'SULLIVAN Aidan TRESIDDER Freya 95
3 32 73 ALEY Lauren HAMBLETON Chloe 75
3 33 33 BEVERIDGE Alice AYTON Lila 51
3 34 85 BLAKE Elspeth WHITMARSH-ALI Evie 74
3 35 60 CROOK Preston EVEREST Phoebe 28
3 36 72 EVEREST Toby PUTMAN Daisy 55
3 37 79 HUMPHREY Nick MITCHELL William 96
3 38 56 PUTMAN Abigail ATKINS Reuben 68
3 39 58 HOUNSHAM Geno SARKAR Anna 53
3 40 84 AYTON Evie PARTYKA Joe 80
3 41 67 BROWN Ben TRUST Emma 76
3 42 88 SHERING Nicole VINCENT Ben 87
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Snowtrax A SASA
1 2 Aldershot B Snowtrax B
Round 2
2 1 Aldershot A Snowtrax A
2 2 Bromley Aldershot B
Round 3
3 1 Snowtrax A Aldershot B
3 2 Aldershot A Bromley
Round Order Bib Competitor Competitor Bib
Round 1
1 1 Delta Echo
1 2 Charlie Foxtrot
Round 2
2 1 Alpha Delta
2 2 Bravo Charlie
Round 3
3 1 Alpha Charlie
3 2 Delta Bravo